*Στον Α’ γύρο: Μάριεχαμν – Χάκα 2-1

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (4-2-4).

ΧΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Kατάφερε να κερδίσει την Ίλβες με 1-2 εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Είχε την υπεροχή, βρήκε δύο γκολ στα μισά του αγώνα (37′, 55′) και διαχειρίστηκε το προβάδισμά της με επιτυχία. Η αντίπαλος απλώς μείωσε στο 79′.

Η Χάκα ήθελε πάση θυσία μία νίκη προκειμένου να τονώσει το ηθικό της και να ανέβει βαθμολογικά. Αυτή ήρθε απέναντι στην Ίλβες, η οποία μάλιστα συνοδεύτηκε με εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Με το αποτέλεσμα αυτό, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση και πήρε μεγάλη ανάσα, στόχος της η αποφυγή του υποβιβασμού, σε μία χρονιά που άπαντες στον σύλλογο θα θέλουν να ξεχάσουν με την ολοκλήρωσή της. Εξέτισαν και επιστρέφουν οι Εντιαγέ και Σιβόνεν, παραμένει σοβαρά τραυματίας ο Γκμπε.

Χάκα Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*Δέχεται πρώτη γκολ στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ

Προηγούμενο ματς: Είχε δύσκολη αποστολή στην έδρα της Ελσίνκι, γνώρισε ήττα εντός προγράμματος με 4-2. Δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ (9′, 19′), κατάφερε να ορθοποδήσει και να μειώσει στο 35′. Στην επανάληψη δέχτηκε και τρίτο γκολ (77′), μείωσε εκ νέου (85′) αλλά δέχτηκε την χαριστική βολή στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2′).

Όλα στραβά και ανάποδα πάνε για την Μάριεχαμν. Δεν περίμενε φυσικά το εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Ελσίνκι για να βελτιώσει κάπως την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει, αλλά κάθε αρνητικό αποτέλεσμα πλέον είναι και ένα έξτρα βάρος στους ώμους των παικτών της. Δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στην έδρα της Ελσίνκι, στα θετικά ότι πέτυχε δύο γκολ και ας έφυγε με άδεια χέρια. Μόνη πλέον στην τελευταία θέση και στο -2 από την Χάκα. Μακροχρόνιος ο μπακ Ραϊτάνεν.