*Στον πρώτο γύρο: Λειψία – Χάιντενχαϊμ 2-1

*2-3 γκολ στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

✅ Δείτε όλα τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι για στοιχημα ✅

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Μπόχουμ. Ο Σλότερμπεκ με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (81′), προτού ισοφαρίσει εννέα λεπτά αργότερα διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα.

Ταξίδεψε άνετη βαθμολογικά στο “Vonovia Ruhrstadion” κι έκανε τη ζημιά στην Μπόχουμ που παλεύει για παραμονή. Η Χάιντενχαϊμ παρουσιάστηκε πιο κεφάτη στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε ισχυρή πίεση στο δεύτερο καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με… τραγικό αυτογκόλ του Σλότερμπεκ.

Λίγο αργότερα ισοφαρίστηκε από τον ίδιο ποδοσφαιριστή αποσπώντας, τελικά, τον βαθμό της ισοπαλίας. Φτάνοντας τους 34 βρίσκεται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, πέντε στροφές πριν πέσει η αυλαία της σεζόν.

Διατηρείται αήττητη σε τέσσερις αγωνιστικές (1-3-0) και πανηγύρισε μία νίκη σε οχτώ επί της Μπάγερν Μονάχου (3-2 εντός) στις 6 του μηνός (τέσσερις ισοπαλίες, τρεις ήττες). Το συγκρότημα του Σμιτ έχει συγκεντρώσει 15 βαθμούς σε αναμετρήσεις που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Εξέτισε ο Ντόβενταν κι επιστρέφει στην αποστολή.

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 14/17 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Βόλφσμπουργκ. Από ένα γκολ πέτυχαν Ντάνι Όλμο (13′), Σέσκο (68′) και Οπέντα (82′).

Την ανοδική πορεία της στην τελική ευθεία της σεζόν συνέχισε η Λειψία πετώντας νοκ άουτ και τη Βόλφσμπουργκ στη “Red Bull Arena”. Πήρε προβάδισμα από νωρίς κι απειλήθηκε, κυρίως, από μακρινά σουτ, ένα από τα οποία ανάγκασε σε εξαιρετική απόκρουση τον Γκουλάτσι στο δεύτερο ημίχρονο.

“Καθάρισε” το “τρίποντο” ο Σέσκο με ψύχραιμο πλασέ, λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Ήταν η δεύτερη σερί νίκη των “κόκκινων ταύρων” και πέμπτη σε επτά αναμετρήσεις, διάστημα στο οποίο παραμένουν αήττητοι (δύο ισοπαλίες). Φτάνοντας τους 56 βαθμούς ισορροπούν με την Ντόρτμουντ καταλαμβάνοντας, ωστόσο, την 4η θέση λόγω καλύτερης διαφοράς γκολ.

Η Λειψία έχει γνωρίσει μόλις μία ήττα σε συνολικά επτά αναμετρήσεις με τη Χάιντενχαϊμ (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες): Τον Μάρτιο 2015 με 1-0 εκτός έδρας. Παραμένει αήττητη και στις 31 αγωνιστικές κόντρα σε νεοφερμένες ομάδες (28 νίκες, τρεις ισοπαλίες). Στην ενδεκάδα επιστρέφει ο Ράουμ που εξέτισε.