29η αγωνιστική

*Αήττητη η Ναντ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Χάβρη, έχοντας επικρατήσει στα 5/8.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ναντ – Χάβρη 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 58ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με το πέναλτι του Σαμπί στο 78′.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια η Χάβρη, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από τη Λανς, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Μπορεί να είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, ωστόσο έβαλε δύσκολα για αρκετή ώρα στους γηπεδούχους. Έκλεισε καλά τους χώρους προς την εστία της και κράτησε το μηδέν μέχρι την ανάπαυλα, παρότι δέχθηκε αρκετή πίεση. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρέθηκε πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, εκμεταλλεύτηκε το “δώρο” της αντίπαλης άμυνας προς το φινάλε και κατάφερε να “κλέψει” το βαθμό από το σημείο του πέναλτι, κόντρα στη ροή.

Πρώτος βαθμός, μετά τις δυο ήττες που προηγήθηκαν κόντρα σε Κλερμόν (2-1 εκτός) και Μονπελιέ (0-2 εντος). Βρίσκεται έτσι στο +2 από την τελευταία τριάδα της κατάταξης, από την οποία και προσπαθεί να απομακρυνθεί, για να αποφύγει πιθανούς μπελάδες. Ηττήθηκε στα 3/4 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια νίκη 1-0 επί της Τουλούζ.

Χάβρη Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Λυών, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Αμπλίν στο 16ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (75′, 77′, 90’+7).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ναντ, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε με 1-2 στην έδρα της Νις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ υποδέχθηκε τη Λυών, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3.

Είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε πολύ περισσότερες επικίνδυνες φάσεις και ευτύχησε να πάρει και τα ηνία στο πρώτο τέταρτο. Συνέχισε επιθετικά και μέχρι την ανάπαυλα είχε ένα δοκάρι (36′), αλλά και δυο καλές στιγμές που της αρνήθηκε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Αλλαγή σκηνικού μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανώτεροι, με την ίδια να μην είναι ικανή να ανταπεξέλθει και να δέχεται τρία τέρματα στο τελευταίο τέταρτο.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις ήττα στις πέντε τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και βρίσκεται σε ισοβαθμία με τη σημερινή της αντίπαλο και στο +2 από την τελευταία τριάδα της κατάταξης. Αξίζει πάντως να αναφερθεί ότι πήρε αποτέλεσμα στις 4/5 πιο πρόσφατες εξόδους της, έχοντας τρία διπλά και μια ισοπαλία.

Θα απουσιάσει από τη σημερινή αναμέτρηση ο Ελβετός αμυντικός Κομέρτ, καθώς εκτίει τιμωρία, ενώ δεν υπολογίζεται ούτε ο φορ Καντεβέρε, που χτύπησε στην προπόνηση. Γνώριμα τα υπόλοιπα αγωνιστικά προβλήματα.