27η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μονπελιέ – Χάβρη 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 12ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Αγιού στο 45’+1, τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με πέναλτι. Αμφότερες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Άμεση ήταν η επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Χάβρη, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε κόντρα στην Τουλούζ (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-1.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο μισάωρο και ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δεν άντεξε για πολύ όμως, καθώς πριν βγει το ημίχρονο δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Προσπάθησε να αντιδράσει στην πορεία, είχε φάσεις και δεν τις εκμεταλλεύτηκε σωστά, ενώ ολοκλήρωσε και αυτή το ματς με δέκα παίκτες, βλέποντας να ακυρώνονται και δυο τέρματα των γηπεδούχων.

Αυτή ήταν και η πέμπτη της ήττα στις έξι τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, για την ώρα πάντως βρίσκεται εκτός της επικίνδυνης ζώνης, αν και απέχει μόλις δυο βαθμούς από αυτή. Επικράτησε στα τρία από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς που έδωσε μπροστά στο κοινό της, στα οποία είχε και δυο ήττες.

Υπολογίζονται και πάλι από τον κόουτς Έλσνερ οι Κάσιμιρ και Εντιαγέ, την ώρα που εκτός του μόνιμου απόντα Λογκμπό, θα απουσιάσει και ο Ταργκαλέν, ο οποίος αποβλήθηκε στο τελευταίο.

Χάβρη Στατιστικά

*No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-6 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (14′, 22′) και παρότι ισοφάρισε με τους Νορντέν (30′) και Σαβανιέ (πεν. 45’+2), στην πορεία δέχθηκε ακόμη τέσσερα τέρματα (50′, 53′, 63′, 89′).

Με το χειρότερο τρόπο έλαβε τέλος το αήττητο των δυο αγώνων πρωταθλήματος για τη Μονπελιέ, όπου και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία γνώρισε το διασυρμό με 2-6.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω με 2-0 μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου, ωστόσο σε γενικές γραμμές είχε αρκετά καλή παρουσία μέχρι την ανάπαυλα. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μείωσε στο μισάωρο και εν τέλει έφερε το ματς στα ίσα μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, παραδόθηκε εξ ολοκλήρου στις ορέξεις των πρωταθλητών και δεν απέφυγε τη συντριβή.

Κάπως έτσι, εξακολουθεί να βρίσκεται αρκετά χαμηλά στην κατάταξη και πιο συγκεκριμένα στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο, αλλά και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη της κατηγορίας. Ηττήθηκε στις 3/4 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε παράλληλα και ένα διπλό, αυτό επί της Νις (1-2).

Επιστροφή στην αποστολή για τον Τέο Σεντ-Λους, που είχε μείνει εκτός από τα δυο τελευταία, ενώ παρότι τα ρεπορτάζ τους ήθελαν αμφίβολους, εν τέλει οι Σιλβάν Χεφτί και Φαλαγέ Σακό είναι στη διάθεση του προπονητή τους. Εκτίει τιμωρία ο Καζρί.