15η αγωνιστική

*Αήττητη η Τζουργκάρντεν στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Μάλμε, επικρατώντας στα τέσσερα εξ αυτών.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο κύπελλο: Τζουργκάρντεν – Μάλμε 2-2 (πεν. 5-4)

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Βάρμπεργκς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Σούλερ (69′) και Μπεργκ (πεν. 77′).

Αήττητο σερί επτά αγώνων πρωταθλήματος για τη Τζουργκάρντεν, με πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Κιμ Μπέργκστραντ και Τόμας Λάγκερλεφ φιλοξενήθηκε από τη Βάρμπεργκς, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2. Αν και βρέθηκε πίσω από νωρίς, σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση, δημιούργησε φάσεις και δικαιώθηκε, φτάνοντας την ανατροπή.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνη επί της Βάρμπεργκς (2-0 εντός), οπότε και βρίσκεται μόνη τέταρτη στη βαθμολογία Α Σουηδίας. Επικράτησε στα 7/8 φετινά εντός της, στα οποία είχε και μια ισοπαλία. Εκτός μάχης βρίσκονται οι Έλιοτ Κεκ και Πιέρε Μπένγκτσον, δεν έχει εκδοθεί ακόμη η έκδοση εργασίας των Μούσα Γκουρμπάνλι και Φέλιξ Βα.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΑΛΜΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 από το ημίχρονο (3′, 44′), για να μειώσει απλά στις καθυστερήσεις με τον Νάνασι.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Μάλμε, μετά από τρεις διαδοχικές νίκες κόντρα σε Ντέγκερφορς (5-0 εντός), Βάρναμο (1-3 εκτός) και Σίριους (3-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ υποδέχθηκε τη Μιάλμπι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Κατώτερη των προσδοκιών στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (0-2), ενώ είδε την αντίπαλο της να έχει και δοκάρι. Ρίσκαρε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, είχε την πρωτοβουλία, αλλά μείωσε μόνο στο φινάλε.

Βρίσκεται έτσι στην τρίτη θέση της κατάταξης με 34 βαθμούς, ούσα στο -2 από την πρωτοπόρο Έλφσμποργκ και με παιχνίδι λιγότερο. Πήρε το διπλό στις 5/6 φετινές της εξόδους, στις οποίες είχε και μια ήττα. Ανακοίνωσε την απόκτηση του Νορβηγού μέσου Λάσε Μπεργκ Γιόνσεν από τη Ράουφος. Αρκετά τα αγωνιστικά της πρόβληματα, για το αποψινό Τζουργκάρντεν – Μάλμε.