*38η αγωνιστική (τελευταία)

*Στον πρώτο γύρο: Μπολόνια – Τζένοα 1-1

*Αδιάφορες βαθμολογικά και οι δύο ομάδες.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Τζένοα παραμένει αήττητη στα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες).

ΤΖΕΝΟΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Ρόμα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Λουκάκου στο 79′. Επτά λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Παρέδες για τους γηπεδούχους.

Δύσκολα έβαλε στη Ρόμα η Τζένοα στο “Olimpico”, αν και παρουσιάστηκε βαθμολογικά αδιάφορη στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Δεν επέτρεψε πολλές ευκαιρίες στους γηπεδούχους, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 72′, ωστόσο απέτυχε να περιορίσει τον Λουκάκου που πέτυχε το μοναδικό γκολ με κεφαλιά λίγο αργότερα.

Στις καθυστερήσεις ο Μαλινόφσκι έπιασε δυνατό σουτ από μακριά αναγκάζοντας σε εντυπωσιακή απόκρουση τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Η εν λόγω ήττα έβαλε τέλος σε αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (2-1-0) των “γκριφόνι”, μοναδικός στόχος που τους απέμεινε αποτελεί η κατάκτηση της 11ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα (+1 από Μόντσα).

Ο προπονητής Τζιλαρντίνο υπολογίζει κανονικά στις υπηρεσίες των Μαλινόφσκι, Βιτίνια και Μπάνι που αναμένεται να αγωνιστούν στη διάρκεια της αναμέτρησης με την Μπολόνια. Τραυματίστηκε και θα απουσιάσει ο Ντε Βίντερ, στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο Ρετέγκι που θα έχει σε υποστηρικτικό ρόλο τον Γκούντμουντσον.

ΤΖΕΝΟΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εντός) με τη Γιουβέντους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Καλαφιόρι (2′, 53′) και Κάστρο (11′). Απάντησαν ισάριθμες φορές οι Κιέζα (76′), Μίλικ (83′) και Γιλντίζ (84′).

Αγκαλιά με μία σπουδαία νίκη έφτασε η Μπολόνια απέναντι στη Γιουβέντους, στην τελευταία φετινή υποχρέωση της στο “Renato Dall’ Ara”. Βρέθηκε να προηγείται με 3-0 λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στη συνέχεια χαλάρωσε επικίνδυνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίζοντας έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Ο τρόπος που διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα δεν χάλασε τους πανηγυρισμούς στο στρατόπεδο των “ροσομπλού”, οι οποίοι εξασφάλισαν θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Χθες (23/5) ο Τιάγκο Μότα είχε συνάντηση με τη διοίκηση του συλλόγου στην οποία αποφάσισε να μην ανανεώσει τη μεταξύ τους συνεργασία.

Πλέον μένει μόνο η επίσημη ανακοίνωση για να επισημοποιηθεί ο “γάμος” του 41χρονου Ιταλού προπονητή με τη Γιουβέντους ενόψει της επόμενης σεζόν. Η Μπολόνια παραμένει αήττητη σε εννέα αγωνιστικές (4-5-0), γνώρισε μόλις μία ήττα από την Ίντερ (1-0 εντός) στις 17 τελευταίες (δέκα νίκες, έξι ισοπαλίες). Νοκ αόυτ παραμένει ο Ζίρκζεϊ, στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί εκ νέου ο Όντγκααρντ. Δεν αποκλείεται να ξεκινήσει από τον πάγκο ο Ορσολίνι.