*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-2-3).

ΤΡΟΜΣΟ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 0-6 την ερασιτεχνική Σόρτλαντ εκτός έδρας για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου. Βρήκε τρία γκολ στο πρώτο μέρος (2′, 38′, 39′) και άλλα τόσα στην επανάληψη (55′, 59′, 74′).

Στο ρελαντί επικράτησε της Σόρτλαντ της πέμπτης κατηγορίας και πήρε με μεγάλη άνεση την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Μπορεί να μην ήταν υψηλό το εμπόδιο, αλλά ήθελε μια πειστική εμφάνιση, δέκα μέρες μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Μπραν με 2-4 εντός έδρας. Κάκιστη αμυντικά, η αντίπαλος πατούσε με μεγάλη άνεση στην περιοχή της και το σκορ πήρε αυτές τις διαστάσεις χωρίς να παίξει ιδιαίτερα ελκυστικά. Έμεινε μάλιστα και με δέκα παίκτες, ένα λεπτό αφότου μείωσε σε 2-3 (76′).

Από τις ευχάριστες εκπλήξεις της σεζόν πέρυσι, θα ψάξει το πρώτο της τρίποντο για φέτος στο σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο την Χαούγκεσουντ. Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Γιένσεν, στα πιτς ο αναπληρωματικός στόπερ Κοσκέλα και ο εφεδρικός φορ Άαρφλοτ.

Τρόμσο Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αποκλείστηκε στα πέναλτι από την ερασιτεχνική Τόρβαλσταντ μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 55′, αλλά ισοφάρισε στο 68′. Το ματς οδηγήθηκε στην «ρώσικη ρουλέτα» εκεί όπου οι παίκτες της αστόχησαν και στις τέσσερις εκτελέσεις!

Υπέστη μεγάλο κάζο μεσοβδόμαδα, αφού το εμπόδιο της Τόρβαλσταντ της πέμπτης κατηγορίας έμοιαζε χαμηλό, αλλά την πάτησε πανηγυρικά. Η παταγώδης αυτή αποτυχία ήρθε ως συνέχεια στην ήττα από την Λίλεστρομ με 0-2 στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς όπου η αντίπαλος είχε τον πρώτο λόγο από το ξεκίνημα και βρήκε τα γκολ της νωρίς. Δύσκολη μοιάζει η αρχή του Ισλανδού τεχνικού Θόρβαλντσον στον πάγκο της, θα προσπαθήσει να αντιδράσει στο σημερινό ματς με αντίπαλο την Τρόμσο.

Τραυματίες παραμένουν ο κίπερ Βιχν, ο κεντρικός χαφ Κόνρατσεν, ο αριστερός μπακ Κρούσενλ και ο αναπληρωματικός κεντρικός χαφ Σολχάιμ.