21η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Ρόζενμποργκ – Τρόμσο 2-1

ΤΡΟΜΣΟ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 4-0 εκτός έδρας, από τη Σάρπσμποργκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 11’ ο Μάιγκορντ σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 50’ ο Όπσετ έκανε το 2-0, στο 77’ ο Σκόλεβικ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 90+4’ ο Σάντμπεργκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Τρόμσο κάνει εξαιρετική σεζόν συνολικά και είναι ενδεικτικό ότι βρίσκεται κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας. Ωστόσο, έρχεται από απρόσμενη ήττα και μάλιστα πολύ βαριά, από τη Σάρπσμποργκ (4-0) εκτός έδρας. Κακή εμφάνιση από την ομάδα του Χέλστρουπ, απείλησε ελάχιστα και περισσότερο προς το φινάλε.

Έχασε μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες, έχει μόλις δύο ήττες στα πρόσφατα 10 παιχνίδια στην Eliteserien. Απέκτησε τον αμυντικό Γκάγε από την KFUM Όσλο της OBOS-ligaen για να αντικαταστήσει τον Έιβαν. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε ο Γκούντερσεν, όμως είναι εκτός ο τραυματίας Νίλσεν και οι Όσκαρ Όπσαλ, Μικάελσον. Αμφίβολος ο Τραορέ.

Τρόμσο Στατιστικά

*5/8 ματς τελευταία έληξαν με No Goal

*6/10 παιχνίδια είχαν over 2.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 4-0 εντός έδρας, επί της Άαλεσουντ, για το πρωτάθλημα. Στο 14’ ο Βίντερσχαϊμ-Πολ σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 23’ ο Χόλσε έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 67’ ο Νίπαν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 90’ ο Τσόρνιτς σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ρόζενμποργκ έβγαλε αντίδραση με την εύκολη επικράτηση εναντίον της Άαλεσουντ (4-0), εντός έδρας, έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε ματς τελευταία στο πρωτάθλημα. Έχει μείνει εκτός Ευρώπης και μπορεί πια να επικεντρωθεί στην προσπάθειά της να κυνηγήσει μέχρι τέλους ένα εισιτήριο για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Μοναδική αποτυχία, όταν έδειξε ακόμα επηρεασμένη από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό και έχασε εύκολα από τη ΧαμΚαμ με 3-0 εκτός έδρας. Όσον αφορά την αποστολή, είναι σταθερά εκτός οι Χένρικσεν και Αουγκούστινσον, με τραυματισμούς. Μη διαθέσιμος και ο Νόα Χολμ. Εξέτισε ο Θόρβαλντσον.