* 25η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (25/09): Χατάισπορ – Τραμπζονσπόρ 3-2

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2 στην παράταση) επί της Γκεντσλερμπιρλιγκί. Ο Μποστάν (14’) άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Ελμαλί (90+6’) ισοφάρισε για την Τραμπζονσπόρ και ο Τρεζεγκέ (105+1’) της χάρισε την πρόκριση.

Μετά κόπων και βασάνων κατακτήθηκε η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου την Πέμπτη στην Άγκυρα, όπου παρότι πέτυχε τον στόχο της επιβεβαίωσε ότι είναι σε άσχημο αγωνιστικό μομέντουμ.

Έζησε το απόλυτο δράμα, βρέθηκε στο χείλος της απώλειας ενός εκ των μεγάλων στόχων, αλλά στο τέλος βρήκε τη λύση κι ενδεχομένως να πήρε το ψυχολογικό μπουστάρισμα που χρειαζόταν μετά τις τέσσερις διαδοχικές ήττες στην Super Lig.

Δίχως πολλές αλλαγές στην 11αδα ξεκίνησε την Πέμπτη, πέρασε ως αλλαγή ο νεοφερμένος Μενιέ (δεξί μπακ) κι άρχισε άμεσα την απόσβεση με την ασίστ για την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Πολλά τα σενάρια περί μεταγραφικής ενίσχυσης, αλλά πέραν από την υπογραφή του Βέλγου δεν έχει προχωρήσει σε άλλη προσθήκη για να καλύψει και τις “τρύπες” που δημιουργήθηκαν με τις χειμερινές αποχωρήσεις.

“Περνάμε μια δύσκολη διαδικασία, αλλά είναι στο χέρι μας να τα ανατρέψουμε όλα. Τέτοιες περίοδοι συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο. Ήρθε η ώρα να βγάλουμε χαρακτήρα στο γήπεδο και να δείξουμε τη δύναμή μας.” είπε στους παίκτες του ο κόουτς Αβτσί.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Τουρκμέν (στόπερ), Όρσιτς (εξτρέμ), ενώ οι Πεπέ (εξτρέμ), Ονουάτσου (φορ) θα επιστρέψουν τις επόμενες ημέρες από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής. Καλές οι πιθανότητες να επιστρέψει ο Φούντας (εξτρέμ/φορ).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπασακσεχίρ και αποκλεισμός στα πέναλτι. Ο Κένι (23’) άνοιξε το σκορ για την Μπασακσεχίρ και ο Μασάνγκα (58’) ισοφάρισε για την Χατάισπορ.

Την Τετάρτη ταξίδεψε με ανεβασμένη ψυχολογία στην Κωνσταντινούπολη, προερχόμενη από δύο κολλητές νίκες στο πρωτάθλημα και έδωσε μεγάλη μάχη για να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Βελτιωμένη στο κομμάτι της δημιουργίας, σημαντικό για την αγωνιστική ψυχολογία της ότι κατάφερε να αντιδράσει στο προβάδισμα των ποιοτικότερων γηπεδούχων. Στη διαδικασία των πέναλτι όμως έπεσε πάνω σε έναν εκπληκτικό 18χρονο κίπερ που έκανε τρεις αποκρούσεις!

Συνεχίστηκε η μεταγραφική ενίσχυση, αποκτήθηκε δανεικός ο Ντερβίσογλου (εξτρέμ/φορ) από τη Γαλατασαράι και ως ελεύθερος ο Πέδρο (φορ) από την Ολίμπια Λιουμπλιάνας.

Με τρία προβλήματα στη μεσαία γραμμή προετοιμάστηκε για το ταξίδι στην Τραπεζούντα, τραυματίες είναι οι Μπεγιάζ, Αμπουρτζάνια, αμφίβολος ο Ααμπίντ.