* 38η αγωνιστική (τελευταία)

* Αδιάφορη βαθμολογικά η Τραμπζονσπόρ, ενώ η Ανκαραγκιουτσού με νίκη εξασφαλίζει την παραμονή της. Υστερεί στην ισοβαθμία με τη Χατάισπορ & την Κόνιασπορ, υπερτερεί έναντι της Γκαζιαντέπ.

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (06/01): Ανκαραγκιουτσού – Τραμπζονσπόρ 0-1

* Κεκλεισμένων των θυρών για τους γηπεδούχους φιλάθλους.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Ήττα (3-2) από την Μπεσίκτας. Ο Ονουάτσου (13’) άνοιξε το σκορ για την Τραμπζονσπόρ, αλλά οι Γκεζάλ με πέναλτι (45+3’) και Ουτσάν (54’) γύρισαν το ματς για την Μπεσίκτας. Ο Πεπέ (89’) ισοφάρισε για την Τραμπζονσπόρ και ο Αλ Μουσράτι (90+4’) έκρινε τον τελικό.

Πικραμένος επέστρεψε την Πέμπτη από την Κωνσταντινούπολη ο οργανισμός των “μπορντο-μαβιλερί”, χάθηκε με δραματικό τρόπο ο μεγάλος στόχος του Κυπέλλου και η καλοκαιρινή ευρωπαϊκή περιπέτεια θα ξεκινήσει από 2ο προκριματικό του Europa League.

Η Τραμπζονσπόρ πήρε προβάδισμα στον τελικό με ατομική αντεπίθεση του φορμαρισμένου Ονουάτσου, αλλά η Μπεσίκτας αντέδρασε δυναμικά, μονοπώλησε τις ευκαιρίες (3) μέχρι να ισοφαρίσει με συγκυριακό πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου.

Μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο μέρος οι “αετοί”, με ποιοτική συνεργασία γύρισαν το ματς. Ήταν η σειρά της Τραμπζονσπόρ να αντιδράσει, με τον Ονουάτσου να αστοχεί εξ επαφής λίγο αργότερα και τον Βίστσα να απαντά στα εκτός περιοχής δοκάρια. Σε κόρνερ ισοφάρισε ο Πεπέ που πέρασε ως αλλαγή, αλλά δεν υπήρξε παράταση, αφού μία λάθος απόκρουση του Ιβοριανού εξτρέμ έστρωσε την μπάλα για το “ξερό” 3-2 των καθυστερήσεων.

Καταρρακωμένοι οι ποδοσφαιριστές στο τελικό σφύριγμα, μεγάλο το πλήγμα και για την επόμενη σεζόν, καθώς τα ευρωπαϊκά της προκριματικά θα ξεκινήσουν ένα μήνα νωρίτερα.

Η απώλεια του τίτλου δημιούργησε και γκρίνια για τον κόουτς Αβτσί, με μεγάλη μερίδα οπαδών να ζητούν τον Τεκέ στον πάγκο της ομάδας.

Στα αγωνιστικά νέα, διαθέσιμος είναι ξανά ο τιμωρημένος στο Κύπελλο, Ντεστάν (φορ), αλλά θα απουσιάσουν οι βασικότατοι Τσακίρ (κίπερ), Μεντί (στόπερ/αμ.χαφ) που συμπλήρωσαν κάρτες.

Επέστρεψε (ως αλλαγή) στον τελικό μετά από 20 μέρες απουσίας ο Τρεζεγκέ, μακροχρόνια τραυματίας ο Τουρκμέν (στόπερ).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πέντικσπορ.

Απέτυχε σε δεύτερο κολλητό “εξάποντο” η ομάδα της πρωτεύουσας, συμπλήρωσε 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-3), ανεξαρτήτως διοργάνωσης και πηγαίνει στην αυλαία της σεζόν “λουσμένη” άγχος για έναν ενδεχόμενο καταστροφικό υποβιβασμό.

Ισορροπημένο το παιχνίδι με τη νεοφώτιστη και σε κατοχή (50-50) και σε βαθμό επικινδυνότητας (0.78 – 0.57 xGoals) των δύο ομάδων. Η Ανκαραγκιουτσού είχε τη μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο, επιφυλακτικό, ημίχρονο με τον Ροντρίγκες.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι μετά την ανάπαυλα κι ακολούθως ο φορ Σόου απέτυχε σε πλάγιο τετ α τετ μετά από υψηλή πίεση. Δεν ρίσκαρε υπό το φόβο της ήττας η Ανκαραγκιουτσού, αλλά στις καθυστερήσεις εκτέθηκε σε μετάβαση και μία εξαιρετική επέμβαση αμυντικού την γλίτωσε από την ήττα.

Απογοητευμένος και πάλι από το αποτέλεσμα ο κόουτς Εμρέ. “Πρέπει να κάνουμε τους οπαδούς να μας συγχωρήσουν, πρέπει να πάμε να κερδίσουμε στην Τραπεζούντα.” δήλωσε ο εκπρόσωπος τύπου. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να σπάσει αρνητικό σερί 12 ταξιδιών (0-5-7).

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισε τιμωρία ο χρήσιμος Τσανκαγιά (μπακ), αλλά συμπλήρωσε κάρτες και ταξιδεύει ο Πεδρίνιο (μέσος). Μαζί με τους γνωστούς τραυματίες Ουλουντάγκ (αρ. μπακ) και Μορουτσάν (εξτρέμ).