* Νοκ άουτ playoffs του Europa League

* Αγώνας ρεβάνς, σε περίπτωση που η Τουλούζ κερδίσει με ένα γκολ διαφορα ακολουθούν παράταση & πέναλτι.

* Στο 1ο παιχνίδι (15/02): Μπενφίκα – Τουλούζ 2-1 (68’, 90+8’ Ντί Μαρία / 75’ Ντέσλερ)

* H Μπενφίκα έχει ρεκόρ 16-9-8 απέναντι σε γαλλικές ομάδες, 4-4-8 εκτός έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μονακό. Ο Σιερό (41’) άνοιξε το σκορ για την Τουλούζ, ο Ακλιούς (48’) ισοφάρισε για τη Μονακό και ο Κόστα (70’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί οι “βιολετί” πριν μία εβδομάδα στη Λισαβόνα, μπορεί να λύγισαν βαθιά στις καθυστερήσεις από την άσπρη βούλα, αλλά διατήρησαν ακέραιες ελπίδες πρόκρισης στους “16” του Europa League.

Κράτησαν μπάλα (42%) στο “Ντα Λουζ”, δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα από τους Πορτογάλους, που είχαν δύο καλές τελικές από το ύψος της περιοχής στο πρώτο μέρος και τίποτε άλλο επικίνδυνο. Δεν άλλαξε το σκηνικό στο δεύτερο μέρος, ναι μεν η δημιουργία τους ήταν φτωχή, αλλά ούτε η Μπενφίκα απειλούσε συχνά. Δύο απρόσεκτες ενέργειες εντός περιοχής όμως χάρισαν “φτηνά” πέναλτι στους γηπεδούχους, ενώ ενδιάμεσα εκμεταλλεύτηκαν αδράνεια για να ισοφαρίσουν, στη μοναδική τους ευκαιρία στο ματς.

Τρεις μέρες μετά το ταξίδι στη Λισαβόνα, ακολούθησε νέα απαιτητική εξόρμηση στην Κυανή Ακτή, όπου έβγαλαν 3ο σερί διπλό για τη Ligue 1 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής. Δυνατή η εμφάνισή τους στο Πριγκιπάτο, σκόραραν δις από στατικές φάσεις, με έξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 0-1 και σε κόρνερ ανέκτησαν το προβάδισμα. Ενδιάμεσα δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, είχαν και δοκάρι, αλλά χρειάστηκαν και καίριες επεμβάσεις του κίπερ Ρεστ.

Αντιθέτως, μπρος στο κοινό τους έχουν να κερδίσουν από τις 9 Νοεμβρίου (3-2 τη Λίβερπουλ), με ρεκόρ 0-3-3 έκτοτε, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

“Όλοι ανυπομονούμε γιατί μπορεί να γίνει μία ιστορική βραδιά. Έχουμε υψηλές φιλοδοξίες. Θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε, είμαστε έτοιμοι να δώσουμε τα πάντα.” δήλωσε ενόψει της ρεβάνς ο κόουτς Μαρτίνεθ.

Μία αλλαγή στην αποστολή σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στη Λισαβόνα, εντός ο Κεμπέν (στόπερ), εκτός ο τιμωρημένος Μαβισά (στόπερ). Παραμένουν τραυματίες οι Ζενρό (μέσος), Αμπουκλάλ (εξτρέμ), Σμιντ (μέσος).

ΤΟΥΛΟΥΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το Europa League

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (6-1) επί της Βιζέλα. Σκόρερ της Μπενφίκα οι Νέρες (16’, 45+1’), Οταμέντι (25’), Γκουβέια (30’), Ράφα Σίλβα (45+4’), Λεονάρντο (88’), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Εσέντε (48’) σε 5-1, ο ίδιος έχασε πέναλτι ακολούθως.

Δεν έθελξαν με την εμφάνιση της προηγούμενης Πέμπτης οι “αετοί”, δεν είχαν την απαραίτητη ένταση στο δημιουργικό τους κομμάτι, αλλά έστω και στο φινάλε πήραν προβάδισμα πρόκρισης για την σημερινή ρεβάνς και το αήττητο σερί έφτασε στα 20 παιχνίδια (16-4-0), ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Αναιμική η πίεση που άσκησαν στην Τουλούζ στο πρώτο ημίχρονο, το δοκάρι του Ράφα Σίλβα, σε δύσκολο τελείωμα, ήταν το highlight μέχρι την ανάπαυλα. Οι αλλαγές του 59ου λεπτού βοήθησαν να ανέβει η ένταση κι ο ηγέτης Ντι Μαρία αξιοποίησε τα δύο πέναλτι που υπέπεσαν οι Γάλλοι. Ανασταλτικά δεν επέτρεψαν πολλά (0.51 xG) στους φιλοξενούμενους, αλλά μία αδράνεια διαρκείας σε δεύτερο χρόνο από στατικό έφερε την προσωρινή ισοφάριση.

Το κυριακάτικο παιχνίδι με την ουραγό της Liga Portugal εξελίχθηκε σε περίπατο για την ομάδα του Σμιντ, ο οποίος έκανε περιορισμένο rotation και στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το 5-0, είχε την ευκαιρία και να ρίξει ρυθμούς και να κάνει αλλαγές ξεκούρασης.

“Θα είναι δύσκολο παιχνίδι, οι ρεβάνς είναι πάντα επικίνδυνες. Έχουμε μεγάλο κίνητρο να συνεχίσουμε στην Ευρώπη. Η στάση των αντιπάλων θα είναι διαφορετική αυτή τη φορά, αλλά βρίσκονται σε μειονέκτημα.” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ.

Δίχως προβλήματα πέταξε η αποστολή για τη Γαλλία, επιστρέφουν σε αυτήν οι μέσοι Κοκτσιού, Λουίς που ήταν τιμωρημένοι στο πρωτάθλημα. Μοναδική απουσία η μακροχρόνια του Μπερνάτ (αρ. μπακ).