12η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΤΟΚΙΟ ΒΕΡΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Τόσου, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Κιμούρα στο 20′, για να βρει και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Ματσουχάσι.

Αήττητη εδώ και οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος η Τόκιο Βέρντι, με δυο νίκες και έξι ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χιρόσι Γιοφούκου φιλοξενήθηκε από την Τόσου, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Αρκετά θετική η παρουσία που είχε στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και στη συνέχεια θωράκισε την άμυνα της και απέφυγε τις δύσκολες καταστάσεις, για να “κλειδώσει” το τρίποντο στο φινάλε.

Πρώτη νίκη, μετά από τέσσερις διαδοχικές ισοπαλίες, οπότε και έφτασε τους 13 βαθμούς μέχρι τώρα. Αξιοσημείωτο ότι σκόραρε στα 9/11 ματς που έχει δώσει μέχρι τώρα. Αγνοεί τη νίκη σε έξι εντός, έχοντας κατά σειρά μια ήττα και πέντε ισοπαλίες.

Τόκιο Βέρντι Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΜΠΙΛΟ ΙΒΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 64ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 84′ με τον Ματέους Πεϊσότο.

Για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος κατάφερε να παραμείνει αήττητη η Τζούμπιλο Ιβάτα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ακινόμπου Γκιοκούτσι φιλοξενήθηκε από τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς και παρότι άντεξε για πάνω από μια ώρα στην πίεση, εν τέλει βρέθηκε πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, κατάφερε να σώσει το βαθμό, σε μια από τις ελάχιστες στιγμές της.

Βρίσκεται έτσι σε τριπλή ισοβαθμία με τις Ουράβα και Κασίβα, με τη δεύτερη να έχει και παιχνίδι λιγότερο όμως. Από δυο νίκες, ισοπαλίες και ήττες στις έξι φετινές εξόδους της.