*20η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Στον Α’ γύρο: Καλλιθέα – Τηλυκράτης 3-0

*Το παιχνίδι του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, είναι και το μοναδικό που συναντά κανείς στην μεταξύ τους προϊστορία.

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Σε κομβικό ματς για την παραμονή, ηττήθηκε με 2-1 από την Παναχαϊκή εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Πήρε κεφάλι στο σκορ στο 39′, η αντίπαλος όμως κατάφερε να απαντήσει στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας αρχικά με πέναλτι (70′) και στην συνέχεια με γκολ στο 89′.

Ιδανικός αυτόχειρας στο παιχνίδι με την Παναχαϊκή, καθώς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά υπέστη την ανατροπή στην επανάληψη. Έτσι, επέστρεψε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και στο -1 από την ομάδα της Πάτρας. Έχει δύσκολο πρόγραμμα, την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Παναθηναϊκό Β, ενώ την τελευταία αγωνιστική ταξιδεύει στην Κρήτη για να παίξει με τον Γιούχτα.

Δεν ανακοινώνει ποτέ την αποστολή του, δεδομένα θα απουσιάζει ο Γιαννιώτης, που καιρό τώρα δεν υπολογίζεται. Ο Γκέκας δήλωσε πως είναι αισιόδοξος αναφορικά με την μάχη της παραμονή και παρά την ήττα στην Αγυιά.

Τηλυκράτης Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με 2-3 γκολ

*3/5 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με goal/goal

KAΛΛΙΘΕΑ

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη νίκη με 2-1 επί του Ιωνικού εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική, και μάλιστα με ανατροπή. Βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από γκολ που δέχτηκε στο 34′, αλλά στην επανάληψη κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι. Ισοφάρισε αρχικά με γκολ του φορμαρισμένου Ματίγια (70′), ενώ στο 83′ ο Λουκίνας σημείωσε το γκολ της νίκης.

Κάθε εβδομάδα που περνάει, μοιάζει ακόμα πιο κοντά στην πολυπόθητη άνοδο. Σπουδαία ανατροπή σε βάρος του Ιωνικού, οι παίκτες της ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και έφτασαν στην νίκη. Το ήθελε περισσότερο, η εικόνα της ήταν πιο καλή και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο βάση τούτων. Διατήρησε διαφορά της από την δεύτερη θέση (+6), μεγάλο της όπλο η άμυνα, αφού έχει δεχτεί μόλις 12 γκολ από την αρχή του πρωταθλήματος (η καλύτερη στον Νότο).

Δεν ταλαιπωρείται από θέματα τραυματισμών πέραν του Βασιλόγιαννη, μοναδικοί απόντες οι Βλάχος και Περέιρα που δεν υπολογίζονται από τον Αλέκο Βοσνιάδη. Εξέτισε και επιστρέφει ο Μπουλούλης.