16η αγωνιστική

*Το 2-3 σύνολο γκολ επιβεβαιώθηκε στα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στις πρόσφατες 5 αναμετρήσεις ανάμεσά τους.

ΘΕΛΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Θέλτα είχε εύκολο απόγευμα, όπως αναμενόταν δηλαδή, απέναντι στην Έμπρο (0-5) για το θεσμό του Κόπα ντελ Ρέι και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα της Γαλικίας είναι σε ένα από τα θετικά κομμάτια της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου, υπό την έννοια ότι δεν έχει υποστεί ήττα για τέσσερις αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Πρώτη φορά “τρέχει” ανάλογο σερί η ομάδα του Εδουάρδο Κοουδέτ, αν και τρία από τα τέσσερα αποτελέσματα είναι διαδοχικές ισοπαλίες. Στο τελευταίο ματς, επικράτησε εκτός έδρας της Αλαβές με σκορ 1-2. Επίσης, ένας βαθμός απέναντι στη Βιγιαρεάλ (1-1) είναι επιτυχία για τους Γαλιθιάνους.

Πασχίζουν να βρουν σταθερότητα και να απομακρυνθούν για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη. Δύο σερί ισοπαλίες εντός έδρας εναντίον της Βιγιαρεάλ και της Μπαρτσελόνα, αμφότερες με γκολ εκατέρωθεν και μία “λευκή” εκτός έδρας κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο. “Η ομάδα έχει βελτιωθεί στην αποτελεσματικότητα. Είναι πολύ σημαντικό να κερδίσουμε στην έδρα μας και να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο Αργεντινός προπονητής της Θέλτα, Κοουδέτ. Όσον αφορά την αποστολή, είναι διαθέσιμος ο βασικός δεξιός μπακ, Ούγο Μάγιο. Από την άλλη, δεν υπολογίζεται ο Τιάγκο Γκαλιάρδο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 0-5 εκτός έδρας, της Έμπρο, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 32’ ο Σάντι Μίνα σκόραρε για το 0-1 και στο 43’ ο Σολάρι έκανε το 0-2 του ημιχρόνου. Στο 55’ και στο 58’ ο Σέρβι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 και στις καθυστερήσεις ο Χοσέ Φοντάν σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Θέλτα Στατιστικά

*3/5 ματς με G/G (δες το στο pamestoixima)

*3/5 παιχνίδια τελευταία έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/8 παιχνίδια ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βαλένθια δε συνάντησε προβλήματα ώστε να κάμψει την αντίσταση της αδύναμης Ουτρίγιας (0-3) στο πλαίσιο του Κυπέλλου και με τρία τέρματα πήρε τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Γενικότερα, οι “Νυχτερίδες” έχουν παρουσιάσει αρκετά σκαμπανεβάσματα στη φετινή αγωνιστική περίοδο, έχουν ήδη περάσει από μια καλή περίοδο σε μια αρνητική και εκ νέου βρίσκεται σε μια θετική τροχιά, με βάση τα δεδομένα και τους στόχους που έχει θέσει. Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς δεν έχει υποστεί ήττα για τέσσερις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, όμως έχουν σημειώσει μόλις μία νίκη σε αυτό το διάστημα.

Τελευταία, έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο στο “Μεστάγια”, όμως η ισοπαλία που πήρε στο Σαν Σεμπαστιάν από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ (0-0) είναι ένα πολύ θετικό αποτέλεσμα αν αναλογιστούμε ότι οι Βάσκοι ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας και είχαν υποστεί έως τότε μονάχα μία ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. “Είμαστε σε ένα σημείο στην κατάταξη, που δεν ανταποκρίνεται στην ιστορία του συλλόγου, ούτε στο επίπεδο της ομάδας”, είπε ο Μπορδαλάς στη συνέντευξη τύπου. Δε λείπουν τα προβλήματα για τον Ισπανό προπονητή, καθώς είναι εκτός λόγω καρτών ο στόπερ Ντιακαμπί και ο μπακ-χαφ Φουλκιέ, ενώ δεν έχει στη διάθεσή του επίσης τον κεντρικό αμυντικό Γκάμπριελ Παουλίστα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-3 εκτός έδρας, εναντίον της Ουτρίγιας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 27’ ο Μάρκος Αντρέ σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 52΄ο Μούσα έκανε το 0-2 για τη Βαλένθια και στο 70’ ο Κοϊντρεντί πέτυχε τρίτο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.