*Δεύτερη αναμέτρηση για τα πλέι οφ παραμονής στη Σέριε Β. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά την ολοκλήρωση των 90′, η ομάδα που τερμάτισε χαμηλότερα στην κανονική διάρκεια (Μπάρι) υποβιβάζεται στη χαμηλότερη κατηγορία.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Μπάρι – Τερνάνα 1-1

*Στην κανονική διάρκεια: Τερνάνα – Μπάρι 0-0, Μπάρι – Τερνάνα 3-1

*Η Τερνάνα παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (2-2-0).

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΕΡΝΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Μπάρι. Ο Νάστι άνοιξε το σκορ στο 59′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Περέιρο στο 82′. Σε πέναλτι αστόχησε ο Κασασόλα για την Τερνάνα μόλις στο 11′.

Στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο της πρώτης αναμέτρησης με την Μπάρι. Αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι του Κασασόλα στο 11′ και στη συνέχεια σημάδεψε δύο φορές τα αντίπαλα δοκάρια με Ντιστέφανο (35′) και Περέιρο (45′).

Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και προηγήθηκαν στο 59′, προτού η Τερνάνα ισοφαρίσει με αρκετή δόση τύχης. Το συγκρότημα του Μπρέντα παραμένει αήττητο σε τρεις αναμετρήσεις (2-1-0), στις δύο προηγούμενες κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν.

Γνώρισε δύο ήττες στο “Libero Liberati” σε επτά αναμετρήσεις από Πάρμα (3-1) και Άσκολι (1-0), στις υπόλοιπες σημείωσε δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες (σ.σ. κράτησε το μηδέν σε τέσσερις). “Μία ολόκληρη πόλη θα μας ωθήσει στην παραμονή”, είπε ο προπονητής Μπρέντα. Νοκ άουτ, μεταξύ άλλων, τέθηκε και ο Μπολόκα.

ΤΕΡΝΑΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Τερνάνα.

Έφτασε μία ανάσα απ’ το να ανοίξει το σκορ πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στην πρώτη αναμέτρηση με την Τερνάνα, με τον Σίμπιλι να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι με κεφαλιά. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Μπάρι που στάθηκε τυχερή σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τα ηνία και πίεσε για το γκολ που ήρθε στο 59′. Οχτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ η τύχη της έπαιξε άσχημο παιχνίδι, καθώς μετά από σουτ του Περέιρο η μπάλα κόντραρε στον Ντι Τσέζαρε και κατέληξε στο βάθος των διχτυών του Πισάρντο.

Οι “πετεινοί” καλούνται να κυνηγήσουν μόνο τη νίκη στην αποψινή δεύτερη αναμέτρηση με την Τερνάνα, καθώς σε περίπτωση νέας ισοπαλίας μετά το πέρας των 90′ θα υποβιβαστούν στη Σέριε C. Δεν προέκυψαν νεότερα αγωνιστικά προβλήματα για τον υπηρεσιακό προπονητή Τζαμπάολο, διαθέσιμος κανονικά ο Σίμπιλι που αντικαταστάθηκε αναγκαστικά στην πρώτη αναμέτρηση.