*Πρώτος αγώνας για τα ημιτελικά των πλέι οφ για μια θέση στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς (12/5).

*Στην κανονική διάρκεια: Σλόβαν Λίμπερετς – Τέπλιτσε 3-3 και Τέπλιτσε – Σλόβαν Λίμπερετς 2-0

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (4-1-4).

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τον νικητή του Χράντετς Κραλόβε – Σίγκμα Όλομουτς.

ΤΕΠΛΙΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εύκολα με 3-0 από την Βικτόρια Πλζεν την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Έμεινε πίσω στο σκορ στις αρχές της επανάληψης (49′), η αντίπαλος διπλασίασε τα τέρματά της στο 68′ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 82′.

Δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Πλζεν και έχασε με 3-0, δίχως να προβάλλει ιδιαίτερες αντιστάσεις. Σίγουρα έπαιξε ρόλο το γεγονός πως είχε εξασφαλισμένη την παρουσία της στα πλέι οφ, για αυτό και δεν προσπάθησε ιδιαίτερα να αλλάξει την μοίρα της σε αυτό το παιχνίδι. Μόλις μία νίκη έχει πάντως στα επτά τελευταία παιχνίδια (1-2-4), δείχνει να έχει χάσει την φόρμα της και την αμυντική αξιοπιστία που εξέπεμπε στην αρχή της χρονιάς. Τραυματίες οι Χόρα και Χρόνεκ, αμφίβολος ο Τσίκαλο.

Τέπλιτσε Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Σε ματς με καλό ρυθμό, έμεινε στο 2-2 απέναντι στην Μπάνικ Οστράβα. Η αντίπαλος προηγήθηκε με 2-0 στις αρχές της επανάληψης (20′, 46′), αλλά η ίδια κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (55′, 68′).

Άρεσε η αντίδραση που έβγαλε στο εκτός με αντίπαλο την Μπάνικ Οστράβα, παρόλα αυτά ήθελε μόνο την νίκη για να βρεθεί στα πλέι οφ, συνεπώς παρέμεινε στο μεσαίο γκρουπ. Απόλυτη ισορροπία στα στατιστικά της, αφού μετράει ισάριθμες νίκες, ισοπαλίες και ήττες (10-10-10), ενώ παράλληλα έχει τον ίδιο αριθμό τερμάτων (46 υπέρ – 46 κατά)! Θέλει διακαώς να βγει στην Ευρώπη, προκειμένου να δώσει θετικό πρόσημο στην σεζόν. Τραυματίες οι Πλεχάτι και Φρίντεκ, αμφίβολοι δίνονται οι Πένερ και Μίκουλα.