*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-4-2).

ΤΒΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από την Αϊντχόφεν εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος, δεχόμενη γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα από τον Πέπι (90+6′).

Επιβεβαίωσε την αγωνιστική της φόρμα αλλά και την ποιότητα που κατέχει την φετινή σεζόν στο εκτός έδρας ματς απέναντι στην πρωτοπόρο Αϊντχόφεν, ωστόσο δέχτηκε γκολ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού και έμεινε με άδεια χέρια. Μάλιστα, λίγα λεπτά πριν είχε απωλέσει μια μεγάλη ευκαιρία η ίδια για να φύγει με τους τρεις βαθμούς και να σπάσει το αήττητο της πρωτοπόρου, ωστόσο αστόχησε από πλεονεκτική θέση ο Φαν Μπέργκεν.

Σε κάθε περίπτωση, το αποτέλεσμα αυτό δεν αλλάζει και πολλά αναφορικά με τους στόχους που έχει θέσει. Θέλει να παραμείνει στην τρίτη θέση για αυτό και το σημερινό ματς είναι πολύ σημαντικό, μιας και η Άλκμααρ μείωσε στον πόντο την μεταξύ τους διαφορά (-1) μετά την χθεσινή νίκη της.

«Όλοι ξέρουμε και έχουμε αντιληφθεί την σημασία των ντέρμπι ανάμεσα σε εμάς και την Χέρακλες. Θέλουμε να κερδίσουμε για να έρθουμε ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο μας αλλά και για ρεφάρουμε την ήττα στο Αϊντχόφεν», σχολίασε ο επιθετικός Φαν Βολφσβίνκελ.

Υπέπεσε σε νέο πειθαρχικό παράπτωμα ο μπακ Μπρένετε και τέθηκε εκτός ομάδας οριστικά, σύμφωνα με απόφαση της διοίκησης. Στα καθαρά αγωνιστικά, επιστρέφει ο στόπερ Χίλχερς.

Τβέντε Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΧΕΡΑΚΛΕΣ

Προηγούμενο ματς: Επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 απέναντι στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στις αρχές της επανάληψης (55′), ενώ κόντρα στην ροή του αγώνα βρήκε και δεύτερο τέρμα με το οποίο σφράγισε ουσιαστικά την νίκη (69′).

Η Χέρακλες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της φορμαρισμένης Γκόου Αχέντ Ιγκλς, παίρνοντας παράλληλα και εκδίκηση για την βαριά ήττα στον πρώτο γύρο. Είδηση ότι κράτησε το μηδέν πίσω, ενώ μπροστά ήταν τρομερά αποτελεσματική και αξιοποίησε τις μοναδικές ευκαιρίες που δημιούργησε σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο.

Παραμένει στο -4 από την επικίνδυνη ζώνη και χρειάζεται ακόμη μερικούς βαθμούς για να αισθάνεται ασφαλής. Προφανής στόχος η εξασφάλιση της παραμονής, σε μια χρονιά που πέρασε από πολλά σκαμπανεβάσματα.

«Βλέπω πως τόσο στο παιχνίδι με την Γκόου Αχέντ Ιγκλς, αλλά και στα φιλικά που δώσαμε την περίοδο της διακοπής, η ομάδα έχει παρουσιάσει ορισμένα σημάδια βελτίωσης. Οφείλουμε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό, θεωρώ πως έχουμε τα φόντα για να παραμείνουμε στην κατηγορία και να αποφύγουμε τα μπαράζ, αρκεί να είμαστε συγκεντρωμένοι», τόνισε ο τεχνικός Φαν ντε Λόι.

Tραυματίστηκε και τέθηκε εκτός δράσης ο βασικός δεξιός μπακ Βίκχοφ αλλά και ο επίσης βασικός στόπερ Μπούλτμαν. Παραμένει στα πιτς ο στόπερ Τσέστιτς, ενώ αμφίβολος δίνεται ο μέσος Χρούστιτς, που αποκτήθηκε τον Γενάρη.