*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Κομπρεσάλ-Ταγιέρες 0-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Libertadores

ΤΑΓΙΕΡΕΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Ιντεπεντιέντε με σκορ 1-3, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Τζιρότι στο 8’, όμως ισοφαρίστηκαν από το αυτογκόλ του Καταλάν στο 10’. Το 1-2 πέτυχε ο Πορτίγιο στο 82’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σόσα στο 90+7’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για την Ταγιέρες. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε από νωρίς, ενώ στη συνέχεια δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε άμεσα, παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ στα τελευταία λεπτά του ματς και «σφραγίζοντας» το τρίποντο με ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις.

Εξασφαλισμένη η παρουσία της στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης, ύστερα από τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ (3-1). Πλέον δίνει μάχη για να διατηρήσει την 1η θέση του ομίλου, ώστε να βρει απέναντί της μια πιο «ανίσχυρη» αντίπαλο, όσο δυνατόν είναι αυτό. Βρίσκεται σε καλή κατάσταση, παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, ψάχνει το γκολ και συνηθίζει να το βρίσκει, ειδικά εντός έδρας, όμως σπάνιες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ. Είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου, με τρεις νίκες σε τέσσερις αγωνιστικές και 9-4 τέρματα.

Ταγιέρες Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Έβερτον Ντε Βίνα με σκορ 3-3, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Καράσκο στο 7’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μαρτίνεθ με πέναλτι στο 31’. Το 1-2 πέτυχε ο Πατσέκο στο 36’ και το 2-2 ο Κάμπος στο 37’. Το 3-2 έκανε ο Άβιλες στο 81’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λεζκάνο με πέναλτι στο 90+9’.

Το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος κατάφερε να σώσει η Κομπρεσάλ. Παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, η συνέχεια δεν ήταν με το μέρος της, αφού υπέκυψε στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη την ανατροπή. Εν τέλη η δική της πίεση στα τελευταία λεπτά απέδωσε «καρπούς», φέρνοντας το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις.

Η ήττα κόντρα στη Σάο Πάολο την περασμένη αγωνιστική επιβεβαίωσε το γεγονός ότι δεν θα βρίσκεται στην επόμενη φάσης της διοργάνωσης, όμως η ήττα της Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ της κράτησε ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Δεν έχει αποσπάσει νικηφόρο αποτέλεσμα μέχρι στιγμής στη φάση των ομίλων (0-1-3), παρ’ όλα αυτά θα πρέπει να τα παίξει όλα για όλα στα εναπομείναντα παιχνίδια προκειμένου να βρεθεί στη 3η θέση. Στο -1 από την Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται την 6η και τελευταία αγωνιστική.