* 12η αγωνιστική

* No Goal τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (17/04): Αρχεντίνος – Ταγιέρες 2-1

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Βέλεζ. Χανσόν άνοιξε το σκορ για τη Βέλεζ στο 5ο λεπτό, ο ίδιο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 73’. Ο Σάντος μείωσε για την Ταγιέρες στο 81’ και ο Γκαρό ισοφάρισε στο 87’ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 90’ ο Φερνάντες.

Μη χείρον βέλτιστον το αποτέλεσμα της Τετάρτης στο Λίνιερς, η Ταγιέρες έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης στα ημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, παρότι ήταν αναιμική για μεγάλο κομμάτι του αγώνα.

Γλίτωσε από τρίτο γκολ πριν συνέλθει, έβγαλε όμως χαρακτήρα και πάθος στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και κατάφερε να ισοφαρίσει παρότι δεν είχε απειλήσει ουσιαστικά μέχρι τότε. Δεν μπορεί να αισθάνεται πικραμένη με το γκολ στο τέλος, αφού η συνολική εικόνα του αγώνα ήταν για να χάσει. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε κι από επεισόδια στις κερκίδες με οπαδούς της Ταγιέρες να μπαίνουν στο γήπεδο, παρότι τους είχε απαγορευτεί η μετακίνηση.

Στο πρωτάθλημα έχει να αγωνιστεί από τις 25 του Ιούλη όταν ισοφαρίστηκε στο 90’ από την Σαν Λορέντσο (1-1) στο Μπουένος Άιρες, παίζοντας με παίκτη λιγότερο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Αδιάφορη βαθμολογικά στην LPF, ούτε διεθνές εισιτήριο προλαβαίνει, ούτε κινδυνεύει, όλοι στον οργανισμό εστιάζουν την προσοχή τους στην ρεβάνς της Τετάρτης με τη Βέλεζ.

Μικρό το rotation που αναμένεται σήμερα από τον Καϊσίνια, με τον Πορτογάλο κόουτς να θέλει ακόμα να δώσει ρυθμό στην ομάδα του.

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 16/17 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* No Goal τα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σαν Λορέντσο. Το γκολ του Βομπεργκάρ στο 90’ έκρινε το παιχνίδι.

Άδοξο τέλος είχε το αήττητο σερί 6 αγώνων για την Αρχεντίνος, διακόπηκε το περασμένο Σάββατο στο Πατερνάλ από την Σαν Λορέντσο, με την ομάδα του Μιλίτο να απογοητεύει στο δημιουργικό κομμάτι.

Βραχυκύκλωσε η ανάπτυξή της στο πρώτο μέρος, δεν έκανε ούτε φάση, η Σαν Λορέντσο ήταν πιο απειλητική, είχε πολύ μεγάλη φάση να προηγηθεί στο ξεκίνημα της επανάληψης. Βελτιώθηκε επιθετικά μετά την ανάπαυλα η Αρχεντίνος, αλλά δίχως να ανυσηχήσει ιδιαίτερη την “σικλόν”, η οποία βρήκε το καθοριστικό γκολ με αντεπίθεση στο τέλος.

Καταλυτική αποδεικνύεται η αποχώρηση του βασικότατου χαφ Βέρα για την Κορίνθιανς, προβληματική η κυκλοφορία της ομάδας δίχως αυτόν στα δύο τελευταία παιχνίδια. “Δεν είχαμε τη δυναμική και την ποιότητα που συνήθως έχουμε” σχολίασε μετά την ήττα ο κόουτς Μιλίτο, έχοντας προαναγγήλει ότι θα είναι δύσκολη αποστολή να καλυφθεί το κενό του Βέρα.

Επέστρεψε και πέρασε ως αλλαγή με την Σαν Λορέντσο ο φορ Άβαλος, μακροχρόνια απών ο στόπερ Μακ Άλιστερ.