* Τέταρτος γύρος των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη ζώνη Ασίας. Οι Συρία και Αυστραλία τερμάτισαν στην 3η θέση του 1ου και 2ου ομίλου, αντίστοιχα, και θα δώσουν διπλές αναμετρήσεις (εντός και εκτός έδρας) για να καθοριστεί ποια θα προκριθεί στα Διηπειρωτικά πλέι οφ. Σε ισχύ ο κανονισμός τους εκτός έδρας γκολ.

* Η σημερινή αναμέτρηση θα διεξαχθεί στη Μελάκα της Μαλαισίας, λόγω της εμπόλεμης κατάστασης που επικρατεί στη Συρία.

* Η Συρία δεν έχει λάβει μέρος ποτέ στα τελικά ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου. Από την άλλη πλευρά η Αυστραλία ευελπιστεί να σημειώσει την τέταρτη σερί και πέμπτη συνολικά συμμετοχή της στη διοργάνωση.

ΣΥΡΙΑ

Παρά τη σπουδαία πορεία που πραγματοποίησε η Συρία, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, καταλαμβάνοντας την 3η θέση του 1ου ομίλου των προκριματικών της διοργάνωσης (τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες, τρεις ήττες/ 9-8 τα γκολ). Στις 5 Σεπτεμβρίου το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Χακίμ αναδείχθηκε ισόπαλο εκτός έδρας κόντρα στο Ιράν (2-2).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Μοχαμάντ, προτού ο Αζμούν ισοφαρίσει με τη συμπλήρωση των 45’ για τους γηπεδούχους. Στο 64’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέτρεψε τα δεδομένα κάνοντας το 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλ Σομάχ, μετά από την ασίστ του Μαρντικιάν. Στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε η Συρία σε όλα τις διοργανώσεις σημείωσε δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Το γεγονός πως φτάσαμε μέχρι εδώ αποτελεί θαύμα, κανείς δεν πίστευε πως θα τα καταφέρουμε λόγω της κατάστασης που επικρατεί στη χώρα», ανέφερε με δηλώσεις του ο ομοσπονδιακός προπονητής της Συρίας, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Δείχνει τη θέληση που έχουμε να φτάσουμε το αδύνατο. Ευχόμαστε να εκπληρώσουμε το όνειρο συμμετοχής στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018».

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ιράν και Συρία στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα έξι τελευταία παιχνίδια της Συρίας σε όλες τις διοργανώσεις.

Το Συρία – Αυστραλία παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου (Κλικ Εδώ)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Την τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Αυστραλία κατέλαβε την 3η θέση συγκεντρώνοντας 19 βαθμούς (πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες, μία ήττα/ 16-11 τα γκολ). Έτσι, το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Ποστέκογλου θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις τη Συρία, έχοντας ως στόχο την πρόκριση στα Διηπειρωτικά πλέι οφ. Μετά από πέντε παιχνίδια, στα οποία σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, τα «καγκουρό» επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Ταϊλάνδης στις 5 Σεπτεμβρίου.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 69’ με τον Τζούριτς. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 82’ με τον Ανάν. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Λέκι τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο ομοσπονδιακός προπονητής της Αυστραλίας δεν πρόκειται να …παρκάρει λεωφορείο μπροστά από την εστία, ούτε θα αλλάξει τον αγαπημένο του (πλέον) σχηματισμό 3-2-4-1 στη σημερινή πρώτη μάχη με τη Συρία στη Μαλαισία.

«Βλέπω πως οι ποδοσφαιριστές μου ανταποκρίνονται στο σχηματισμό, τους ταιριάζει απόλυτα. Αυτή τη στιγμή αυτός είναι που μας επιτρέπει να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο», υπογράμμισε ο 52χρονος Ελληνοαυστραλός προπονητής, ο οποίος δεν παρέλειψε να απαντήσει στους επικριτές του: «Κάποιοι συνεχίζουν να αναρωτιούνται αν είμαι κατάλληλος για αυτή τη δουλειά. Εγώ θα τους έλεγα να προσέξουν, καθώς προπονώ ομάδες εδώ και 20 χρόνια».

Προηγούμενο ματς: Η Αυστραλία επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Ταϊλάνδης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Η Αυστραλία πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Stoiximan)