*Στον πρώτο γύρο: Αζαξιό – Στρασμπούργκ 4-2.

*Τα 11/19 παιχνίδια των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας ήρθαν “Χ”.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Λανς. Το 1-0 ο Φρανκόφσκι στο 11’, το 2-0 έκανε ο Μεδίνα στο 65’. Ο Γκαμεϊρό μείωσε για τη Στρασμπούργκ στο 84’. Με δέκα παίκτες στο φινάλε η Στρασμπούργκ.

«Λίγη» στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λανς, υπέστη μια δίκαιη ήττα. Η Λανς μπήκε δυνατά, σκόραρε έπειτα από ακόμη μια ασίστ του Τόμασον, διαχειρίστηκε άψογα το υπόλοιπο του πρώτου μέρους. Ήταν προσεκτική στο δεύτερο 45λεπτο, βρήκε το 2-0 στο φινάλε και «κλείδωσε» τη νίκη, η Στρασμπούργκ μείωσε στο φινάλε με τρομερό σουτ του Γκαμεϊρό, αλλά δεν προλάβαινε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα της Αλσατίας μετά το εκτός έδρας 4-3 κόντρα στη Μονακό, είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 2-0 επί της Οσέρ και το εκτός έδρας 2-2 με τη Μαρσέιγ, υποχώρησε στην 17η θέση και μπήκε στη ζώνη του υποβιβασμού, στο -2 απ’ την παραμονή. Επιστρέφει ο στόπερ Λε Μαρσάν, εκτός οι Νιαμσί και Ντιαλό. Καλύτερη εντός έδρας η Στρασμπούργκ, έρχεται από 3/4 νίκες.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια.

*2-3 γκολ τα 9/12 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 κόντρα στην Οσέρ. Το 0-1 ο Τουρέ στο 3’, το 0-2 έκανε ο Ντα Κόστα στο 6’, το τελικό 0-3 ήρθε με αυτογκόλ του Αλφόνς στις καθυστερήσεις!

Έχει πάρει την… κατηφόρα, δεν μπορεί να ξεφύγει απ’ τις ήττες, που διαδέχονται η μία την άλλη. Την περασμένη εβδομάδα η εικόνα της ήταν θλιβερή στο εντός έδρας ματς με την Οσέρ, έχασε με κατεβασμένα τα χέρια και αποδοκιμάστηκε απ’ τον κόσμο της. Ο αντίπαλος έκανε τρομερή έναρξη στο ματς, είχε αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα, εκμεταλλεύτηκε την πλήρη έλλειψη συνοχής των Κορσικανών και σκόραρε δύο φορές μέχρι το 6’! Από εκεί και έπειτα ήταν λογικό να διαχειριστεί με αυτοπεποίθηση το προβάδισμα, όλα τελείωσαν με το 0-3 λίγο πριν το ημίχρονο. Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος.

Πέμπτη διαδοχική ήττα για την Αζαξιό, έφτασε τις 12 ήττες στις 14 τελευταίες αγωνιστικές (2-0-12), παρέμεινε στην προτελευταία θέση, στο -7 πλέον από τη σωτηρία. Διαθέτει την χειρότερη επίθεση της Ligue 1 με 20 γκολ. Είναι τραγική εκτός έδρας, έχασε τα τέσσερα τελευταία ματς μακριά απ’ το γήπεδο της, σκόραρε μόλις ένα γκολ! Τιμωρημένος ξανά ο δεξιός μπακ Γιουσούφ, εξέτισε ο εξτρέμ Μπαγιαλά. Παραμένουν τραυματίες ο χαφ Σιμινιανί και ο ο εξτρέμ/πρώτος σκόρερ Μπελαϊλί.