*Στον πρώτο γύρο: Μάιντς – Στουτγκάρδη 1-3

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 1,5 ημίχρονο στα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από τη Λεβερκούζεν. Δύο φορές προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με Αντόν (11′) και Φούριχ (58′), ισάριθμες απάντησαν οι Άντριχ (50′) και Αντλί (66′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τα με τη συμπλήρωση των 90′.

Τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί για δεύτερη σερί σεζόν στα ημιτελικά του Κυπέλλου έχασε η Στουτγκάρδη μεσοβδόμαδα στην “BayArena”. Παρουσιάστηκε πιο στιβαρή απέναντι στη Λεβερκούζεν, ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς κι έφτασε μία ανάσα από το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν απείλησε ιδιαίτερα, πέρα από το υπέροχο γκολ του Φούριχ, και πλήρωσε την αμυντική αδράνειά της με τη συμπλήρωση των 90′.

Το συγκρότημα του Χένες στρέφει και πάλι την προσοχή του στην Μπουντεσλίγκα, την προηγούμενη βδομάδα άλωσε την έδρα της Φράιμπουργκ (3-1) κάνοντας το 2Χ2. Παραμένει αήττητο σε πέντε εντός έδρας αγωνιστικές (4-1-0), γνώρισε μόλις μία ήττα στις δέκα συνολικά (οχτώ νίκες, μία ισοπαλία) από τη Χόφενχαϊμ (3-2) στις 28 Οκτωβρίου.

“Περιμένουμε μία ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, δεν θα έχουμε εύκολο έργο. Η Μάιντς δεν επιτρέπει πολλά στις αντιπάλους της. Θα χρειαστούμε μία μεγάλη εμφάνιση”, ανέφερε ο προπονητής Χένες. Διαθέσιμος είναι ο αρχισκόρερ Γκιρασί που δεν αποκλείεται να πάρει θέση βασικού.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΜΑΪΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Ουνιόν Βερολίνου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Μπούρκαρντ (45+8′) και ισοφαρίστηκαν λίγο αργότερα από τον Γκόσενς (45+13′).

Πλούσιο σε θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο της εξ αναβολής αναμέτρησης με την Ουνιόν Βερολίνου μεσοβδόμαδα. Δημιουργήθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια και οι δύο ομάδες σκόραραν από μία φορά στις καθυστερήσεις αυτού. Στο δεύτερο η Μάιντς πήρε τον έλεγχο και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την οπισθοχώρηση των αντιπάλων της, δημιουργώντας τουλάχιστον δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα.

Η νίκη αγνοείται για τη Μάιντς εδώ και δέκα αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Γεύτηκε τη χαρά αυτής για τελευταία και μοναδική φορά στο φετινό πρωτάθλημα επί της Λειψίας (2-0 εντός) στις 4 Νοεμβρίου. Στις 14 τελευταίες εξόδους της στην εν λόγω διοργάνωση έχει απολογισμό 0-8-6.

Επικράτησε για τελευταία φορά της Στουτγκάρδης στις 19 Ιανουαρίου 2019 (3-2 εκτός), έκτοτε σημείωσε δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. “Θα πρέπει να φανούμε πιο αποφασιστικοί σε κρίσιμες στιγμές τόσο μπροστά από την αντίπαλη εστία, όσο στα δικά μας καρέ”, είπε ο προπονητής Σίβερτ.