*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Γουίκομπ-Στίβενεϊτζ 0-1.

ΣΤΙΒΕΝΕΙΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Ντέρμπι με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Σίμπλεϊ στο 90’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Στίβενεϊτζ. Λίγες οι ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μην βρει δίχτυα. Η άμυνά της δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, παρ’ όλα αυτά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να παραβιάσουν την εστία της.

Την επιστροφή της στις νίκες θέλει να πετύχει σήμερα, ξεπερνώντας το δύσκολο εμπόδιο της Γουίκομπ. Δεν πείθει με την εικόνα της τελευταία, μοιάζει να βρίσκεται σε περίοδο ντεφορμαρίσματος, καθώς μετράει μόλις μία νίκη στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της (1-1-3). Σκοράρει μεν στα περισσότερα παιχνίδια της, όμως σπάνιες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε εξίσου γκολ. Στο -3 από την 6η Πιτέρμπορο, παραμένει κοντά στην εξάδα παρά τα διαδοχικά στραβοπατήματα.

Στίβενεϊτζ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΙΚΟΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπράντφορντ με σκορ 0-1, στα πλαίσια των ημιτελικών του Λιγκ Τρόφι. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Μπούτσερ στο 90+1’.

Πρόκριση για τη Γουίκομπ παρά τη μέτρια εμφάνισή της. Δέχθηκε ασφυκτική πίεση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, παρ’ όλα αυτά κράτησε την εστία της ανέπαφη έστω και δύσκολα. Στα τελευταία λεπτά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας το καθοριστικό γκολ.

Πήρε ψυχολογία μετά την πρόκριση στο τελικό του Λιγκ Τρόφι μεσοβδόμαδα και θέλει ιδανικά σήμερα να επιστρέψει στις νίκες και στο πρωτάθλημα. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, μετράει τρεις νίκες σε πέντε αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, ενώ απέτυχε μόλις σε μία να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.