*Πλέι οφ πρωταθλητή, 10η αγωνιστική (τελευταία)

*Στην κανονική διάρκεια: Ραπίντ – Στεάουα 2-0 και Στέαουα – Ραπίντ 3-1

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (4-1-4).

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Έχασε με απίθανο τρόπο στο μεγάλο ντέρμπι τίτλου από την Φαρούλ με 3-2 εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική και ουσιαστικά αυτοκτόνησε. Προηγήθηκε με 0-2 πολύ νωρίς (9′, 17′) αλλά η συνέχεια ήταν εφιαλτική για την ομάδα του Χαραλάμπους που αρχικά δέχτηκε την μείωση (42′) και στο δεύτερο την ολική ανατροπή (52′, 86′).

Χωρίς κάποιο κίνητρο θα δώσει το σημερινό ματς στην Εθνική Αρένα, όπου η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους θα δείχνει πολύ διαφορετική από τη συνηθισμένη. Οι κυανέρυθροι έχουν ήδη ανακοινώσει πως στην αποστολή δεν θα συμπεριληφθούν πέντε παίκτες. Ο λόγος για τους Ταμ, Ιουλιαν Κριστέα, Σορέσκου, Ομράνι και Μπόμπαν Νικόλοφ.

Στεάουα Βουκουρεστίου Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*Σκοράρει πρώτη στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Νέα κάκιστη εμφάνιση στο εντός έδρας «εξάποντο» απέναντι στην Κραϊόβα, δίκαιη ήττα με 2-3. Προηγήθηκε με πέναλτι στο 34′, ισοφαρίστηκε με τον ίδιο τρόπο δέκα λεπτά μετά (44′), και παρότι η αντίπαλος έμεινε με δέκα στις αρχές της επανάληψης (47′), γύρισε το ματς στο 52′. Η Ραπίντ ισοφάρισε και πάλι με πέναλτι (59′), αλλά αμυντικά ήταν σε άλλο γήπεδο και δέχτηκε τρίτο γκολ στο 65′.

Σε πανωλεθρία εξελίχθηκαν τα φετινά πλέι οφ για την ομάδα του Μούτου, η οποία δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στα μεγάλα παιχνίδια και μοιραία περιορίστηκε στην 5η θέση. Παράλληλα, εκτός έδρας είναι κάκιστη και έχει μόλις μία νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια της μακριά από το Βουκουρέστι. Αναμένονται ριζικές αλλαγές εν όψει της νέας σεζόν. Τιμωρημένος ο πρώτος σκόρερ της λίγκας, Ντούγκανσιτς.