*10η αγωνιστική

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Μόλις μία νίκη έχει η Σογκντάλ στα δέκα τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Σταρτ (5-4-1).

ΣΤΑΡΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Μος εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 39′, η αντίπαλος διπλασίασε τα τέρματά της στο 54′, ενώ το μόνο που κατάφερε η ίδια ήταν να μειώσει με πέναλτι στο 70′.

Δεν ήταν πειστική η εμφάνισή της στην έδρα της Μος και ηττήθηκε πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Ουσιαστικά ανύπαρκτη μέχρι το 2-0, ανέβασε κάπως την ένταση στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει με πέναλτι, όχι όμως να πετύχει το κάτι παραπάνω στα εναπομείναντα λεπτά. Με μόλις μία νίκη από την αρχή της σεζόν αλλά και την χθεσινή νίκη της Άαλεσουντ, βρίσκεται προσωρινά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και η ανάγκη για νίκη σήμερα κρίνεται επιτακτική. Tραυματίας παραμένει ο Νίλσεν, αμφίβολοι δίνονται οι Σανιάν και Πάλερουντ.

Σταρτ Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Ραούφος εντός έδρας. Πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ στις αρχές του αγώνα (16′), αλλά η αντίπαλος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 68′.

Μπορεί να μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με την Ραούφος και να άνοιξε το σκορ, δεν είχε όμως διάρκεια στην απόδοσή της με αποτέλεσμα να δεχτεί το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τόρε Άντρε Φλο υποστήριξε πως οι παίκτες του έκαναν ένα καλό ματς και στάθηκαν άτυχοι σε πολλές περιπτώσεις. Όπως και να χει, παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία (2-2-0) και η βαθμολογική της θέση τούτη την στιγμή είναι αρκετά υψηλή και καλύπτει τις φιλοδοξίες της. Αμφίβολος ο αρχηγός Φλο.