* 14η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας

* Αήττητη η Σπόρτινγκ στα 16 τελευταία παιχνίδια (14-2-0) με αντίπαλο την Μποαβίστα!

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την Τρίτη ο κόουτς Αμορίμ είχε την πολυτέλεια να κάνει εκτεταμένο rotation στο Άμστερνταμ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων στο Champions League, αφού η Σπόρτινγκ ήταν σίγουρα 2η. Αγωνίστηκε με πολύ εναλλακτικό σχήμα και ως αποτέλεσμα δέχθηκε βαριά ήττα από τον Άγιαξ, που δεν την επηρέασε καθόλου ωστόσο στην ευρωπαϊκή της πορεία.

Διακόπηκε ένα νικηφόρο σερί 12 αγώνων από τα τέλη Σεπτέμβρη, με το οποίο συνεχίζει σε Λιγκ Καπ, Κύπελλο Champions League και διατηρείται στην κορυφή της Primeira Liga, μαζί με την Πόρτο. Εξαιρετική η εμφάνισή της στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Μπενφίκα, έπαιξε άψογα την κόντρα και πήρε εμφατική νίκη με 1-3.

Παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα με μόλις 5 γκολ παθητικό σε 13 αγώνες! Εντός έδρας η εστία της παραβιάστηκε μόλις μία φορά σε 7 παιχνίδια!

Ανανέωσε με το σύλλογο ως το 2026 ο χαφ Παλίνια και μπήκε ρήτρα αποδέσμευσης στα 60 εκατομμύρια ευρώ!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) από τον Άγιαξ. Ο Αλέ με πέναλτι άνοιξε το σκορ 10ο λεπτό, ο Νούνο Σάντος ισοφάρισε στο 22’ για την Σπόρτινγκ. Άντονι (42’), Νέρες (58’) και Μπέργκχαους (62’) έκαναν το σκορ 4-1 υπέρ των Ολλανδών για να μειώσει στο 78’ ο Ταμπατα.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Δεν δέχθηκε γκολ στα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το ντεμπούτο του Πετίτ στον πάγκο της ομάδας το προηγούμενο Σάββατο χάλασε στο 90+5’! Δεν κατάφερε να κρατήσει το 1-0 ως το τέλος η Μποαβίστα, ισοφαρίστηκε από τη Μαρίτιμο και παρέμεινε δίχως νίκη στο πρωτάθλημα από τις 23 Αυγούστου, με ρεκόρ (0-6-4)!

Άλλαξε το σύστημα ο νέος τεχνικός από 4-2-3-1 σε 3-4-3, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα η ομάδα του, είχε καλύτερη ισορροπία γενικά στο παιχνίδι, αλλά δεν το εξαργύρωσε με “τρίποντο”.

Παραμένει δίχως εκτός έδρας νίκη στην Primeira Liga φέτος, με 15 γκολ παθητικό σε έξι ταξίδια (0-2-4).

“Τίποτα δεν είναι απίθανο στη ζωή” δήλωσε ο κόουτς Πετίτ ενόψει Σπόρτινγκ καταδεικνύοντας το βαθμό δυσκολίας για το σημερινό παιχνίδι και συμπλήρωσε “Αυτή την εβδομάδα δουλέψαμε πολύ στη φυσική κατάσταση, στην τεχνική και την τακτική. Ξέρουμε ότι θα υποφέρουμε, διότι η Σπόρτινγκ είναι σε φανταστική κατάσταση, αλλά θα πρέπει να έχουμε το κουράγιο να βγάλουμε αυτά που δουλέψαμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί”.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Μαρίτιμο. Δυνατή εκκίνηση στο ματς για την Μποαβίστα, προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον φορ Μούσα, ελάχιστες οι καλές στιγμές μέχρι την ανάπαυλα. Στο 70’ αποβλήθηκε ο Ζούνιορ της Μαρίτιμο και έξι λεπτά αργότερα ο Μακουτά για την Μποαβίστα. Άνοιξε ο ρυθμός στο φινάλε, η Μαρίτιμο ισοφάρισε με κεφαλιά του Ενρίκε στο 95’!