*Ρεβάνς για τα νοκ-άουτ πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Γιουνγκ Μπόις – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-3

*Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έχει απολογισμό 9-3-3 (διαφορά γκολ 22-10) κόντρα σε ελβετικές ομάδες. Στην έδρα της γνώρισε μόλις μία ήττα από αυτές (τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες).

*Αγνοεί τη νίκη σε πέντε αναμετρήσεις με πορτογαλικές ομάδες η Γιουνγκ Μπόις (δύο ισοπαλίες, τρεις ήττες / διαφορά γκολ 5-9). Εκτός έδρας σημείωσε μία ισοπαλία και μία ήττα.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Μορεϊρένσε. Σκόραραν οι Μορίτα (2′) και Πέντρο Γκονσάλβες (23′).

Με το 1,5 πόδι στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, μετά τη νίκη που πανηγύρισε στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις την προηγούμενη βδομάδα. Θα μπορούσε να κάνει το 4-1 στο 55′, αλλά το σουτ του Πέντρο Γκονσάλβες βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Πέμπτη σερί νίκη για τα “λιοντάρια” και 13η στις 14 τελευταίες αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 5 Οκτωβρίου για να βρούμε την τελευταία και μοναδική εντός έδρας ήττα τους από την Αταλάντα (2-1): Στις υπόλοιπες φετινές πανηγύρισαν 16 νίκες κρατώντας το μηδέν στις εννέα.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πανηγύρισε την πρόκριση στις έντεκα από τις 13 τελευταίες νοκ άουτ ευρωπαϊκές αναμετρήσεις που επικράτησε στην πρώτη μακριά από το σπίτι της, πιο πρόσφατα κόντρα στην Αστάνα στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ 2017/18. Υπολογίζεται εκ νέου ο Τζουστ, σταθερά εκτός ο Παουλίνιο. Την Κυριακή (25/2) φιλοξενείται στην έδρα της Ρίο Άβε.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 10/12 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Λωζάνης Ουσί. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ίτεν στο 70′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Μπλουμ για τους γηπεδούχους. Σε πέναλτι αστόχησε ο Γκάρμπι για τους φιλοξενούμενους (58′).

Μπήκε πιο δυνατά στην πρώτη αναμέτρηση με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, απείλησε με δυνατό σουτ του Λάκομι στο 12′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αμεντά με κεφαλιά ανάγκασε σε σπουδαία απόκρουση τον τερματοφύλακα Αδάν. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τη Γιουνγκ Μπόις, δέχτηκε πίεση από τους φιλοξενούμενους και στάθηκε άτυχη στο 31′ όταν ο Αμεντά έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα του Φον Μπάλμοος.

Εξαιρετικά δύσκολο έργο θα έχει στην αποψινή ρεβάνς το συγκρότημα του Βίκι που προέρχεται από οριακή νίκη επί της ουραγού Λωζάνης Ουσί. Φτάνοντας τους 51 βαθμούς διατηρείται στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ και το +7 από τη Σερβέτ. Στις τέσσερις τελευταίες εξόδους τους οι “κιτρινόμαυροι” έχουν απολογισμό 2-1-1.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ηττήθηκαν μόλις τέσσερις φορές σε 13 εκτός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις τους (τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες). Η Γιουνγκ Μπόις δεν προκρίθηκε σε καμία από τις δέκα προηγούμενες νοκ άουτ ευρωπαϊκές αναμετρήσεις που ηττήθηκε στην πρώτη εντός έδρας. Τιμωρημένος ο Καμαρά, σταθερά εκτός Ίμερι και Μπενίτο. Νοκ άουτ ο Ούγκρινιτς. Την Κυριακή (25/2) υποδέχεται τη Σερβέτ.