*Δεύτερος προκριματικός γύρος για το φετινό Κόπα Λιμπερταδόρες. Τα παιχνίδια είναι διπλά, οπότε και θα ακολουθήσει αγώνας ρεβάνς. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, οπότε και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, καθώς το “General José Antonio Paez” δεν πληροί τις προϋποθέσεις της CONMEBOL.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τρίτο γύρο, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Γοδόι Κρουζ – Κόλο Κόλο.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

ΣΠΟΡΤΙΒΟ ΤΡΙΝΙΝΤΕΝΣΕ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Νασιονάλ Ασουνσιόν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 15ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 44′ με τον Ρομέρο, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με πέναλτι στο 89′.

Την παρθενική της εμφάνιση στη διοργάνωση πραγματοποιεί η Σπορτίβο Τρινιντένσε. Αν και μετράει 89 χρόνια ιστορίας, κατάφερε πέρυσι να τερματήσει τρίτη στη συνολικά βαθμολογία του πρωταθλήματος Παραγουάης, που ήταν και η ψηλότερη που είχε ποτέ, εξασφαλίζοντας έτσι το εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στην άκρη του πάγκου της βρίσκεται από το Μάιο του 2021 ο 36χρονος ντόπιος Χοσέ Αρούα, ενώ το ρόστερ της αποτελείται κατά κύριο λόγο από γηγενείς παίκτες, έχοντας ακόμη τρεις Αργεντινούς και δυο Κολομβιανούς.

Δεν έχει ξεκινήσει ιδανικά την πορεία της στο φετινό Απερτούρα της χώρας, καθώς μετά από τις έξι πρώτες στροφές έχει συγκεντρώσει μόλις τρεις βαθμούς (1-0-5). Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της, ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Νασιονάλ Ασουνσιόν.

Σπορτίβο Τρινιντένσε Στατιστικά

*Goal/Goal τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, ως γηπεδούχος.

ΕΛ ΝΑΣΙΟΝΑΛ (Ισημερινός)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Μπόρχα (66′) και Ονιά (79′).

Για δεύτερη διαδοχική σεζόν, η Ελ Νασιονάλ δίνει το παρών στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Πέρυσι ξεκίνησε από τον πρώτο προκριματικό γύρο, όπου απέκλεισε με δυο νίκες τη Νασιονάλ Ποτοσί (1-6 εκτός, 3-1 εντός), για να αποκλειστεί στη συνέχεια με συνολικό σκορ 4-3 από την Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν (2-2 εντός, 2-1 εκτός). Αυτή τη φορά, εξασφάλισε το εισιτήριο της, μετά και την τέταρτη θέση που κατέκτησε στο τελευταίο πρωτάθλημα του Ισημερινού.

Στην τεχνική της ηγεσία βρίσκεται από το Νοέμβριο του 2021 ο Παραγουανός Έβερ Αλμέιδα, με μια αρκετά μεγάλη καριέρα, η οποία ξεκινάει από το 1992. Χωρίς επίσημα παιχνίδια στα πόδια της από τις αρχές του περασμένο Δεκέμβρη. Ένα πρόβλημα υγιείας δεν επέτρεψε στον κόουτς Αλμέιδα να ταξιδέψει με την αποστολή της ομάδας, οπότε και θα παραταχθεί με υπηρεσιακό απόψε.