*5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Μπέτις – Σπάρτα Πράγας 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Ζλιν, για το πρωτάθλημα. Ο Μπιρμάντσεβιτς σημείωσε και τα δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο (3′, 40′).

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Σπάρτα Πράγας. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Μπράιαν Πρίσκε υποδέχθηκε τη Ζλιν, της οποίας και επικράτησε με 2-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Παρατάχθηκε με βασικούς παίκτες και ούσα πιο απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να σκοράρει δις μέχρι το ημίχρονο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια είχε και δυο δοκάρια για να διευρύνει ακόμη περισσότερο το σκορ, έκανε περισσότερο διαχείριση στη συνέχεια.

Είχε προηγηθεί το εκτός 0-1 επί της Μπάνικ Οστράβα, οπότε και διατηρείται μόνη πρώτη στην κατάταξη, στο +2 από τη δεύτερη Σλάβια, τρεις στροφές πριν τη χειμερινή διακοπή. Σε ότι αφορά τώρα το Γιουρόπα Λιγκ, είναι στους τέσσερις βαθμούς στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια του ομίλου, στο -2 από την δεύτερη Ρέιντζερς και πάνω μόνο από τον Άρη Λεμεσού. Αήττητη στα δώδεκα τελευταία εντός της, επικρατώντας στα 10/12, ενώ στα τέσσερα πιο πρόσφατα κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

“Πρέπει να προσπαθήσουμε και να πάρουμε όσο περισσότερους βαθμούς μπορούμε σε αυτά τα δυο ματς που έχουν απομείνει. Παράλληλα, ελπίζουμε ότι η Ρέιντζερς θα έχει απώλειες κάπου. Παίξαμε ήδη καλά παιχνίδια, τώρα πρέπει να συγκεντρώσουμε βαθμούς”, δήλωσε ο Δανός τεχνικός.

Σπάρτα Πράγας Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΕΤΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λας Πάλμας, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Γουίλιαν Ζοσέ στο 19ο λεπτό.

Αήττητο σερί 13 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις για τη Μπέτις, μετρώντας οκτώ νίκες και πέντε ισοπαλίες. Στον πιο πρόσφατο εξ αυτών, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι υποδέχθηκε τη Λας Πάλμας, της οποίας και επικράτησε με 1-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Έχοντας τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στα μέσα αυτού. Στην πορεία έκανε περισσότερο διαχείριση, χωρίς ωστόσο να έχει κάποια απώλεια.

Προσπαθεί έτσι να μείνει σε επαφή με την πρώτη εξάδα, ούσα στο -1 από αυτή και τις Σοσιεδάδ και Μπιλμπάο. Έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στο Κόνφερενς Λιγκ στη χειρότερη των περιστάσεων, ενώ χρειάζεται μόλις έναν πόντο για να συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ, ολοκληρώνει εντός με τη Ρέιντζερς (14/12). Πήρε αποτέλεσμα στις έξι τελευταίες εξόδους της, παρότι επικράτησε στις δυο εξ αυτών.

“Εάν δε χάσουμε, αυτό θα μας εξασφαλίσει και την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Θα πρέπει να περιμένουμε όμως μέχρι τέλους για να δούμε αν θα τερματίσουμε στην πρώτη θέση”, δήλωσε ο Χιλιανός τεχνικός.