*29η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Μπάνικ Οστράβα – Σπάρτα Πράγας 0-1

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Αήττητο 17 αγώνων τρέχει η Σπάρτα Πράγας απέναντι στην Μπάνικ Οστράβα (14-3-0).

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-3 της Μποέμιανς εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ (40′), κατάφερε ωστόσο να ισοφαρίσει άμεσα (45+2′) και στην συνέχεια να φτάσει στην ανατροπή (48′). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 74′.

Τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Μποέμιανς, κατάφερε ωστόσο να ξεδιπλώσει την επιθετική της ποιότητα στην επανάληψη και να φτάσει σε μια ακόμα άνετη επικράτηση. Παράλληλα, είχε ευχάριστα νέα από το ντέρμπι της Σλάβια Πράγας κόντρα στην Πλζεν (νίκη της τελευταίας με 1-0) και έτσι ανέβηκε στην πρώτη θέση και στο +2 από την μισητή συμπολίτισσα. Με νίκη σήμερα εξασφαλίζει την πρωτιά στην κανονική περίοδο, η οποία είναι σημαντική κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Τιμωρημένοι οι Πρεσιάδο και Ζέλενι, τραυματίες οι Πέσεκ, Σέβτσικ και Πάβελκα, αμφίβολοι δίνονται οι Μέιντρ και Λάτσι.

Σπάρτα Πράγας Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΜΠΑΝΙΚ ΟΣΤΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 2-2 με αντίπαλο την Καρβίνα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19′, ισοφαρίστηκε στο 62′, ανέκτησε το προβάδισμά της με πέναλτι στο 74′, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της για δεύτερη φορά λίγα λεπτά μετά (80′).

Έχασε μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία της στα πλέι οφ, αφού έμεινε στο 2-2 με αντίπαλο την ουραγό Καρβίνα εντός έδρας. Είχε την υπεροχή και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο φορές, ωστόσο η άμυνά της δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και παρουσιάστηκε ευάλωτη στο τρανζίσιον. Στο +6 από την έβδομη θέση, θα πρέπει να συμβούν τρομερά πράγματα για να μην βρεθεί στα πλέι οφ, ωστόσο θέλει να δείξει στα δύο τελευταία παιχνίδια πως έχει τον πρώτο λόγο για την τέταρτη θέση. Μακροχρόνιος τραυματίας ο Τακάκς.