18η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με “2-3 γκολ” μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου σε 6 επίσημες αναμετρήσεις πρόσφατα, ανάμεσά τους.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην άσημη και υποδεέστερη Θαμόρα (0-3) για το θεσμό του Κυπέλλου, όμως έκανε πιο εύκολο το έργο της στο δεύτερο μέρος και εν τέλει πήρε μια άνετη νίκη και συνεχίζει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε διάστημα πέντε αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει η ομάδα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ, καμία ωστόσο δεν αφορά το πρωτάθλημα. Εκεί, έχει σημειώσει τρεις διαδοχικές ήττες και δεν έχει πανηγυρίσει νίκη για τέσσερις αγωνιστικές. Το αρνητικό είναι ότι δεν έχει καν σκοράρει σε αυτά τα ματς για τη Λα Λίγκα και σαφώς έχει φέρει προβληματισμό στον Αλγουαθίλ και το τεχνικό του επιτελείο.

Η τελευταία ήττα των “Τσουριουρδίν” στην Πριμέρα Ντιβισιόν ήταν βαριά, από τη Μπέτις στην Ανδαλουσία με σκορ 4-0. Τα σερί αποτυχημένα αποτελέσματα τους έχουν ρίξει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, όμως υστερούν στην ισοβαθμία με την Ατλέτικο Μαδρίτης. “Θέλουμε να ολοκληρώσουμε με έναν θρίαμβο αυτό το πολύ ιδιαίτερο έτος”, είπε στη συνέντευξη τύπου ο Ιμανόλ Αλγουαθίλ. Ο Βάσκος προπονητής υπολογίζει κανονικά τους μέσους Μίκελ Μερίνο και Νταβίδ Σίλβα για το ματς με τη Βιγιαρεάλ. Είναι εκτός αποστολής για ακόμα μία αγωνιστική οι Νάτσο Μονρεάλ και Κάρλος Φερνάντεθ οι οποίοι ταλαιπωρούνται από μακροχρόνιους τραυματισμούς. Επιστρέφει και ο Άντερ Μπαρενετσέα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-3 εκτός έδρας, εναντίον της Θαμόρα, στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι. Στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε σκορ παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν. Στο 47’ ο Γκουρίδι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο 70’ ο Τουριέντες πέτυχε δεύτερο τέρμα για τη Σοσιεδάδ. Στις καθυστερήσεις ο Οϊαρθάμπαλ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ρεάλ Σοσιεδάδ Στατιστικά

*6 σερί με N/G (δες το στο pamestoixima)

*4/6 αναμετρήσεις τελευταία είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 2/8 παιχνίδια ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βιγιαρεάλ είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα μεσοβδόμαδα για το θεσμό του Κυπέλλου, ουσιαστικά έκανε μια… δυνατή προπόνηση απέναντι στη Σανλουκένιο (1-7) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για το “Κίτρινο Υποβρύχιο” στις ισάριθμες διοργανώσεις που συμμετέχει στη φετινή αγωνιστική περίοδο. Για το πρωτάθλημα, επιβλήθηκε τελευταία της Ράγιο Βαγεκάνο εντός έδρας με σκορ 2-0. Παρ’ όλα αυτά το συγκρότημα του Ουνάι Έμερι βρίσκεται ακόμα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα και πρέπει να σημειώσει αρκετές νίκες για να βρεθεί στις θέσεις των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

“Θα είναι ένα παιχνίδι πολύ απαιτητικό και δύσκολο. Τα παιχνίδια διαρκούν 90 λεπτά και δε θα πρέπει να υστερήσουμε σε κανένα από αυτά. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ είναι μια ομάδα που θα προσπαθήσει να πάρει τον έλεγχο της μπάλας και του αγώνα”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Βιγιαρεάλ, Έμερι. Όσον αφορά την αποστολή, τραυματίστηκε και έμεινε εκτός ο μέσος Ρουμπέν Πένια. Δεν αναφέρθηκαν επιπλέον σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα. Αμφίβολοι ο αμυντικός Σερζ Οριέ και ο μέσος Κοκλέν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-7 εκτός έδρας, εναντίον της Σανλουκένιο, για το Κύπελλο. Στο 8’ και στο 13’ ο Πάκο Αλκάθερ έκανε το 0-2, στ 27’ ο Χάβι Ντούρο με αυτογκόλ το 0-3. Στο 40’ ο Τσουκουέζε το 0-4, στο 42’ ο Μόι Γκόμεθ το 0-5. Στο 60’ ο Αδριάν Αρμεντάλ μείωσε σε 1-5, όμως στο 67’ ο Τριγέρος και στο 79’ ο Ντάνι Ράμπα διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.