Αγώνες ρεβάνς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση μια εκ των Λεχ Πόζναν ή Γκαντζασάρ.

Πρώτο παιχνίδι: Κόναχς Κουέι – Σαχτιόρ 1-3

ΣΑΧΤΙΟΡ ΣΟΛΙΓΚΟΡΣΚ (ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ, 263)

Απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, κερδίζοντας με σκορ 3-1 την Κόναχς Κουέι μέσα στην Ουαλία. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μέρος, χάρη στα τέρματα των Εμπόνγκ και Μπακάι. Μάλιστα έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με τον Σιμπούμ στην επανάληψη, για να μειώσουν απλά οι γηπεδούχοι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μόρις λίγο πριν από το φινάλε. Πέρυσι αποκλείστηκε στον ίδιο γύρο, στον πρώτο προκριματικό δηλαδή από την λιθουανική Σούντουβα, φέρνοντας 0-0 εντός έδρας και χάνοντας 2-1 εκτός έδρας.

Το νέο πρωτάθλημα βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και μετά από 16 αγωνιστικές είναι στην 2η θέση και στο -2 από την κορυφή, μετρώντας 9 νίκες, 5 ισοπαλίες και 2 ήττες (σ.σ έχει και την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα με μόλις 6 γκολ στο παθητικό). Τελευταία της νίκη την περασμένη Δευτέρα, κόντρα στην Ντιναμό Μπρεστ με σκορ 3-1.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 15 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-1 επί της Ντιναμό Μπρεστ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Λευκορωσίας.

Το Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ – Κόναχς Κουέι παίζει στην Betshop

ΚΟΝΑΧΣ ΚΟΥΕΪ (ΟΥΑΛΙΑ, 427)

Δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση στην ανώτερη αντίπαλο της, χάνοντας τελικά με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μέρος, χάρη στα τέρματα των Εμπόνγκ και Μπακάι. Μάλιστα έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με τον Σιμπούμ στην επανάληψη, για να μειώσουν απλά οι γηπεδούχοι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μόρις λίγο πριν από το φινάλε.

Αυτή είναι η 3η συνεχόμενη χρονιά που παίζει στην Ευρώπη. Το 2017 απέκλεισε την Στάμπαεκ στον πρώτο προκριματικό γύρο και έπειτα αποκλείστηκε από την Βοϊβοντίνα, ενώ πέρυσι αποκλείστηκε από την Ελσίνκι σε αυτόν τον γύρο, κερδίζοντας 1-0 εντός έδρας, αλλά χάνοντας 3-0 εκτός.  Το νέο πρωτάθλημα στην Ουαλία θα ξεκινήσει στις 12 Αυγούστου και στην πρεμιέρα της θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Λανέλι Τάουν. Μόνο μακροχρόνια προβλήματα αντιμετωπίζει ο κόουτς Μόρισον.

Στατιστικό: Μετρά 6/8 over στα 8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 3-1 από την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.