*26η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Σπάρτα Πράγας – Σέσκε Μπουντεγιόβιτσε 4-0

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Η Σέσκε Μπουντεγιόβιτσε δεν έχει σκοράρει στα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Σπάρτα Πράγας.

ΣΕΣΚΕ ΜΠΟΥΝΤΕΓΙΟΒΙΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε από την Καρβίνα με 2-1 εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στην μάχη των ουραγών. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20′, ισοφαρίστηκε ένα δεκάλεπτο μετά (30′) και δέχτηκε την ολική ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιβάν στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2′).

Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι με την Καρβίνα και είδε την αντίπαλό της να κερδίζει με γκολ στις καθυστερήσεις. Έτσι, πήγε στην διακοπή ούσα ουραγός, ωστόσο υπάρχει η αισιοδοξία πως μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στην παραμονή, παρά τα εξωαγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει. Μεγάλο θέμα στα εκτός έδρας παιχνίδια της, όπου ακόμη δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης. Τραυματίες οι Ντεγιάνοβιτς, Ζάγιτς, Χούμπινεκ και Χάβελ.

Σέσκε Μπουντεγιόβιτσε Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-1 την Χράνετς Κραλόβε εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 16′, διπλασίασε τα τέρματά της στο 47′, ενώ η αντίπαλος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+5′).

Η Σπάρτα Πράγας κατάφερε να βγάλει αντίδραση μετά την πολύ βαριά ήττα από την Λίβερπουλ και έκανε το χρέος της απέναντι στην Χράντετς Κραλόβε παρά την κούραση. Παρέμεινε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας (+1), αλλά η χθεσινή νίκη της Σλάβια την έριξε προσωρινά από αυτή. Στόχος το νταμπλ, αφού πέρα από το πρωτάθλημα, βρίσκεται και στα ημιτελικά του κυπέλλου. Τιμωρημένοι οι Πρεσιάδο και Βίσνερ, τραυματίες οι Σέβτσικ, Πέσεκ και Πάβελκα.