* 4η αγωνιστική.

* Under 2,5 οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 3 με N/G.

* Από τα 5 παιχνίδια που έχουν δώσει μεταξύ τους σε βάθος δεκαετίας, μόνο 1 έληξε με νίκη φιλοξενούμενου, το 2022 η Σεντράλ Κόρδοβα επικράτησε με 2-0 στο “Κέμπες”.

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Μπελγράνο εκτός. Προηγήθηκε με πέναλτι του Μολίνα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+4), δέχτηκε ανατροπή από δύο γκολ του Ρέινα (58’, 68’), ένα λεπτό μετά το 2-1, η Μπελγράνο έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του στόπερ Μορένο (69’).

Συνεχίζει να “ψάχνεται”, αυτή τη φορά έχασε και με ανατροπή. Για ένα ημίχρονο στάθηκε αρκετά καλά, στην επανάληψη όμως η Μπελγράνο έδειξε ότι είναι ανώτερη, δεν της επέτρεψε να την απειλήσει σοβαρά ούτε αφότου απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το ματς έφτασε πολύ πιο κοντά στο 3-1, παρά στο 2-2.

Στο… απροχώρητο πλέον η κατάστασή της στη συνολική βαθμολογία και σε εκείνη των μέσων όρων, αν συνεχίσει να χάνει κινδυνεύει να βρεθεί στην τελευταία θέση, είτε στη μία βαθμολογία, είτε στην άλλη, είτε ακόμα και στις δύο. Απαιτούνται αποτελέσματα, ασχέτως αν η Ταγέρες είναι ένα πολύ ανώτερο σύνολο, θα πρέπει να πάρει κάτι διότι θα αρχίσει να τίθεται υπό πίεση από πολύ νωρίς και ο νέος τεχνικός, Λούκας Γκονσάλες.

Σημαντική απώλεια ο χαφ Ματίας Γοδόι.

Σεντράλ Κόρδοβα Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 5 τελευταία, έχασε τα 3 πιο πρόσφατα.

* Στα 9 τελευταία μετράει 8 over 2,5, τα 6 με G/G.

ΤΑΓΕΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 2-0 από τη Σάο Πάουλο εκτός για το Κόπα Λιμπερταδόρες. Δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από Μόουρα (45’+4) και Λουσιάνο (90’), στις καθυστερήσεις δέχτηκε γκολ από τον Ναβάρο.

Έφτασε πολύ κοντά στην απόλυτη επιτυχία στη φάση των ομίλων, όμως δεν κατόρθωσε να φύγει με αποτέλεσμα από την έδρα της Σάο Πάουλο και έμεινε στη δεύτερη θέση στον όμιλο, υστερώντας στην ισοβαθμία. Ασχέτως αυτού, η πρόκριση και μόνο είναι επιτυχία, βοήθησε όμως και το γεγονός ότι ο όμιλο είχε βατούς αντιπάλους.

Σε αντίθεση με το Κόπα ντε λα Λίγκα, στο πρωτάθλημα μπήκε πολύ δυναμικά, με αποκορύφωμα την ισοπαλία που πήρε στο “Μπομπονέρα” την προηγούμενη αγωνιστικής. Στόχος και μάλιστα κατά τα φαινόμενα ρεαλιστικός, το να τερματίσει ξανά στη ζώνη του Λιμπερταδόρες στη συνολική βαθμολογία και να συμμετάσχει και του χρόνου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής.