*12η αγωνιστική.

* Αήττητη η Ράσινγκ στα 4 τελευταία μεταξύ τους, κέρδισε τα 2, από 1 εντός-εκτός.

* G/G οι 3 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις τους, οι 2 με G/G.

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Ουνιόν Σάντα Φε εκτός με 2-2. Προηγήθηκε με τον Μονσόν στο 16’, δέχτηκε ανατροπή από Ορσίνι (21’) και Λούνα Ντιάλε (41’), ισοφάρισε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Βιγανόνι.

Ασφαλώς και είναι η πιο ικανοποιημένη ομάδα από το αποτέλεσμα στη Σάντα Φε. Και μόνο το γεγονός ότι ισοφάρισε στο τέλος αρκεί για να θεωρήσει το αποτέλεσμα μια μικρή νίκη, το κάνει ακόμα πιο μεγάλο το κατόρθωμα το γεγονός ότι μετά την ανατροπή ήταν για να δεχτεί και τρίτο γκολ.

Δεν τέθηκε ποτέ θέμα διεκδίκησης θέσης στα πλέι οφ για εκείνη, παρ’ όλο που μαθηματικά έχει ακόμα κι εκείνη κάποιες αμυδρές ελπίδες. Εκεί που έχει στραμμένη όλη της την προσοχή είναι η βαθμολογία των μέσων όρων, όπου είναι τρίτη από το τέλος και από κάτω υπάρχουν οι Ριέστρα και Ιντεπεντιέντε Ριβαδάβια που έχουν ευμετάβλητο μέσο όρο. Βρίσκεται δηλαδή σε άμεσο κίνδυνο να βρεθεί τελευταία και ασχέτως αν ακόμα είναι πολύ νωρίς στη σεζόν, πρέπει να κάνει ό,τι μπορεί να ξεφύγει.

Η Ράσινγκ ως αντίπαλος δεν προσφέρεται για ένα εύκολο τρίποντο, ζητούμενο πρωτίστως να μην ηττηθεί και ό,τι περισσότερο έρθει, τόσο το καλύτερο για τον Μπάλμπο και τους παίκτες του.

Σεντράλ Κόρδοβα Στατιστικά

* Δεν έχει ήττα στα 3 τελευταία, τρέχει μίνι σερί με 2 ισοπαλίες.

* Στα 7 τελευταία μετράει 5 under 2,5, ωστόσο τρέχει σερί με 2 G/G & over 2,5, με το ίδιο μάλιστα ακριβές σκορ (2-2).

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εύκολη νίκη κόντρα στην τρίτης κατηγορίας Σαν Μαρτίν Μπουρσάκο με 3-0 για το κύπελλο. Στο πρώτο ημίχρονο έχασε πέναλτι με τον Σόσα (45’+3), σοβαρεύτηκε στο δεύτερο, πέτυχε τρία γκολ με Αδριάν Μαρτίνες (59’), Καρμπονέρο (67’) και Σάλας (83’).

Άργησε να παρουσιάσει το πρόσωπο που χρειαζόταν, με κάποιες αλλαγές του Γκουστάβο Κόστας ωστόσο, έδειξε τη διαφορά που έχει από την Σαν Μαρτίν.

Δεν εξελίσσεται καλά η σεζόν για εκείνη προς το παρόν, καθόλου ικανοποιητικό το τελευταίο αποτέλεσμα στη διοργάνωση με την Ντεφένσα εντός (1-1). Μειώθηκαν κατά πολύ οι πιθανότητές της να προλάβει τα πλέι οφ του Κόπα ντε λα Λίγκα, της απομένει μια τελευταία ουσιαστικά ευκαιρία, να περάσει από το Σαντιάγο ντελ Εστέρο και να πιάσει τις πιο πάνω ομάδες στους 18 βαθμούς. Διαφορετικό αποτέλεσμα, της ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες.

Με την υποστήριξη ενός σημαντικού αριθμού οπαδών της στο “Ούνικο” οι οποίοι θα εισέλθουν στο γήπεδο ως “ουδέτεροι” αφού απαγορεύονται οι μετακινήσεις. Τραυματίες ξανά ο βετεράνος μπακ Πιγιούδ και ο περισσότερο απών παρά παρών, εξτρέμ Καρμπονέρο, τιμωρημένος ο χαφ Σουκουλίνι.