*14η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γιου Σι Ντι – Σέλμπουρν 0-0

*Ντέρμπι του Δουβλίνου

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Η Σέλμπουρν έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ντροχέντα αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Ντρέιπερ στο 48ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, καταφέρνοντας πάντως να ισοφαρίσει σε μία από τις ελάχιστες φάσεις της, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάφρεϊ στο 68ο λεπτό.

Η Σέλμπουρν αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Ντροχέντα, με αυτή να είναι η τέταρτη ισοπαλία της στους έξι τελευταίους αγώνες που δεν χάνει. Γενικότερα έχει τα περισσότερα Χ στο πρωτάθλημα, μαζί με την Σάμροκ Ρόβερς. Στο γήπεδό της πάντως έχει τρεις νίκες σε εφτά παιχνίδια, έχοντας χάσει μόνο ένα.

Είναι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οριακά στο δεύτερο μισό του, αλλά πιο κοντά από πλευράς βαθμών στην πρώτη τριάδα και τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, στο -4 από την 3η, απ’ ότι είναι στην ένατη που οδηγεί στα play out για την παραμονή, ούσα στο +9 από αυτήν. Οι αγώνες της πάντως εξακολουθούν να έχουν τα λιγότερα γκολ στην κατηγορία, έχοντας την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος μαζί με την Ντέρι.

Μακροχρόνια τραυματίες και απόντες είναι ο επιθετικός Μπόιντ και ο αμυντικός Κέιν, χτύπησαν και θα λείψουν και οι μέσοι Λίβι, Κόιλ, Μαλόι, τιμωρημένος παραμένει ο αμυντικός Φάρελ.

Σέλμπουρν Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί G/G

*Exei 5/7 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 4/7 N/G εντός έδρας

ΓΙΟΥ ΣΙ ΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Γιου Σι Ντι έχασε 0-2 εντός έδρας από την Ντάνταλκ, δεχόμενη το πρώτο γκολ από τον Μάρτιν στο 35ο λεπτό, με το δεύτερο να έρχεται από τον Ο’ Κέιν στις καθυστερήσεις, λίγο αφότου έχασε μία τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Η Γιου Σι Ντι ηττήθηκε με 0-2 εντός έδρας από την Ντάνταλκ, χάνοντας για δεύτερη φορά στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που δεν έχει νίκη. Και μακριά από το γήπεδό της πήρε ισοπαλία στο πρώτο παιχνίδι, έχοντας χάσει όλα τα υπόλοιπα (πέντε στη σειρά), όλα σε συνδυασμό με over 2,5.

Είναι πάντα ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, σε θέση που εξασφαλίζει απευθείας υποβιβασμό, στο -3 από την ένατη που οδηγεί στα play out για την παραμονή.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.