* 11η αγωνιστική.

* Δεν έχουν συναντηθεί στο πρόσφατο παρελθόν.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Βαριά ήττα από την Ελσίνκι εκτός με 4-1. Προηγήθηκε με τον Εντιαγέ στο 5’, δέχτηκε τέσσερα αναπάντητα τέρματα, ένα από τον Λίνγκμαν με πέναλτι (33’) και άλλα τρία από τον Πλαντζ (78’, 83’, 90’+4).

Σε κακή περίοδο, ασχέτως αν η ήττα από την Ελσίνκι δεν ήταν και το πλέον μη αναμενόμενο αποτέλεσμα. Η εμφάνιση που έκανε ωστόσο φέρνει προβληματισμό, όπως και το γεγονός ότι προηγήθηκε και δέχτηκε τέσσερα γκολ χωρίς να μπορέσει να βγάλει την παραμικρή αντίδραση.

Η διαφορά που είχε φτιάξει από τις ομάδες που την ακολουθούν χάθηκε, πλέον κινδυνεύει να πέσει ακόμα και στην έκτη θέση, από ‘κει που είχε φτάσει να είναι ακόμα και πρώτη. Πιο χαμηλά για να πέσει, θα χρειαστεί ένα ακόμα μεγαλύτερο αρνητικό σερί, προς το παρόν η διαφορά της από την έβδομη θέση είναι της τάξης των δύο νίκών, επομένως μπορεί να νιώθει μια παραπάνω ασφάλεια.

Σεϊναγιόεν Στατιστικά

* Χωρίς ισοπαλία στα 6 τελευταία, μισά τα κέρδισε, μισά τα έχασε.

* Πρώτο σερί ηττών στο πρωτάθλημα, είχε κάνει ένα ίδιο στην αρχή της σεζόν στο Λιγκ Καπ.

ΕΚΕΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 την Γκνίσταν εντός με πέναλτι του Κάουφμαν στις καθυστερήσεις του αγώνα (90’+1).

“Σεφτέ” στις νίκες, απέναντι σε μια ομάδα με την οποία γνωρίζονταν καλά. Χρειάστηκε φυσικά μεγάλη δόση τύχης για να τα καταφέρει, το ματς ήταν κομμένο και ραμμένο για ισοπαλία, μέχρι να υποπέσει σε ένα αχρείαστο φάουλ μέσα στη μεγάλη περιοχή ο εξτρέμ Καταϊμάκι της Γκνίσταν και να δώσει την ευκαιρία στον Κάουφμαν να πετύχει το γκολ που έκανε τη διαφορά, από την “άσπρη βούλα”.

Εντελώς διαφορετικό το συγκεκριμένο παιχνίδι, καλείται να αντιμετωπίσει μια ομάδα ανώτερη ποιοτικά και με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στην κατηγορία, το λογικό είναι να παίξει για το βαθμό. Γενικότερα πάντως δείχνει να γίνεται πιο ανταγωνιστική, αυτό είναι ο πρώτιστος στόχος της στη Σεϊναγιόκι, να μην πέσει αμαχητί.

Έκενας Στατιστικά

* Έχει πετύχει τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 4 τελευταία ματς της.

* Έχει σκοράρει στα 5/6 εκτός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει από τον Απρίλιο και μετά, το μοναδικό που δεν τα κατάφερε ήταν το 0-0 με την Ελσίνκι.