* Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ επικράτησε στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Νότιγχαμ Φόρεστ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Σέφιλντ Γουένσντεϊ με αντίπαλο τη Νότιγχαμ Φόρεστ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νότιγχαμ Φόρεστ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΝΤΕΪ

Αήττητη παραμένει η Σέφιλντ Γουένσντεϊ στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Πριν τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 το συγκρότημα του Κάρλος Καρβαχάλ μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Μπέρτον Άλμπιον (1-1 εκτός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Χούπερ εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 65’ ο Μέισον.

Τις δύο τελευταίες μέρες της καλοκαιρινής μεταγραφικής περιόδου οι «κουκουβάγιες» απέκτησαν τους Μπάτερφιλντ (ΜΕ) και Φαν Άκεν (ΑΜ), με τον προπονητή τους να αναφέρει σε δηλώσεις του πως θα χρειαστεί υπομονή μέχρι να εγκλιματιστούν στο σύλλογο. Για την απόκτηση του δεύτερου από τη Χέρενφεν η Σέφιλντ Γουένσντεϊ δαπάνησε 3.000.000 ευρώ. Από εκεί και πέρα με τη μορφή δανεισμού αποχώρησαν τρεις ποδοσφαιριστές, ενώ ο Σεμέντο (ΜΕ) μετακόμισε ως ελεύθερος στη Σετούμπαλ. Άσχημα είναι τα νέα για τον Φορεστιέρι (ΕΠ) ο οποίος θα υποβληθεί σε επέμβαση την επόμενη βδομάδα, κάτι που σημαίνει πως θα μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για περίπου τρεις μήνες.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπέρτον Άλμπιον και Σέφιλντ Γουένσντεϊ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Σέφιλντ Γουένσντεϊ για το πρωτάθλημα (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Τρεις νίκες και δύο ήττες είναι ο απολογισμός της Νότιγχαμ Φόρεστ στις πέντε συνολικά αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πριν από δύο βδομάδες το συγκρότημα του Γουόρμπαρτον δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λιντς (2-0 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24’ με τον Ρούφι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Αλιόσκι, μετά από ασίστ του Ο’ Κέιν.

«Έρχονται πολλές αναμετρήσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα, τα περιθώρια είναι μικρά. Θέλουμε να τις προσεγγίσουμε με το σωστό τρόπο και να χρησιμοποιήσουμε ανάλογα το ρόστερ μας. Συγκεντρωνόμαστε σε κάθε μία ξεχωριστά», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Νότιγχαμ Φόρεστ. Την τελευταία μέρα της καλοκαιρινής μεταγραφικής περιόδου οι «κόκκινοι» απέκτησαν τον Φεντερίτσι (ΤΕ) με τη μορφή δανεισμού από την Μπόρνμουθ μέχρι τις 15 Ιανουαρίου. Παράλληλα, αποχώρησαν οι Λίκα (ΕΠ) και Λαμ (ΑΜ) για τις Γρανάδα και Τβέντε, αντίστοιχα.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Νότιγχαμ Φόρεστ από τη Λιντς, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Νότιγχαμ Φόρεστ για το πρωτάθλημα.