* H Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έχει ηττηθεί μόλις σε ένα από τα 20 τελευταία εντός απέναντι στην Μπέρνλι (14-5-1)!

* Στον 1ο γύρο (02/12): Μπέρνλι – Σέφιλντ 5-0

✅ Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικα στοιχηματος

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Μπρέντφορντ. Με αυτογκόλ (63’) προηγήθηκε η Μπρέντφορντ κι ο Ονιέκα (90+3’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το μαθηματικό σκέλος απομένει πλέον για τον υποβιβασμό των “λεπίδων” μετά και την ήττα του περασμένου Σαββάτου στο Λονδίνο, με την οποία έφτασαν 8 ματς δίχως νίκη (0-3-5) στην Πρέμιερ Λιγκ και η απόσταση από την σωτηρία στο -10.

Ανταγωνιστική η εμφάνιση απέναντι στην Μπρέντφορντ, παρότι απέτυχαν να σκοράρουν μετά από 8 γκολ στα 4 προηγούμενα. Η ιστορικά κακή άμυνά τους δεν εκτέθηκε, αλλά πλήρωσαν τις λεπτομέρειες.

Απείλησε πρώτη η ομάδα του Γουάιλντερ σε αντεπίθεση του Μπρέρετον, αλλά εκείνη ήταν και η πιο αξιόλογη στιγμή της στο ματς. Δεν πλήρωσε λάθος στο build στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν άτυχη στην προβολή του Αρμπλάστερ η οποία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της για το 1-0. Δεν είχε δημιουργική αντίδραση μετά το γκολ και στις καθυστερήσεις, έχοντας ανοίξει οι γραμμές της δέχθηκε το δεύτερο τέρμα.

Έφτασε τα 84 γκολ παθητικό, τα περισσότερα σε αυτό το σημείο στην ιστορία της 1ης κατηγορίας από την Ίπσουιτς του 1964! Στα 7 τελευταία εντός έδρας πήρε τρεις πόντους (0-3-4) και σε όλα δέχθηκε 2+ γκολ!

Παρότι μέσα στην σεζόν έχει χρησιμοποιήσει τους περισσότερους παίκτες (33), έχει τους λιγότερους σκόρερ (10) στην Πρέμιερ. Αρχισκόρερ ο ΜακΜπέρνι με 6 γκολ, όλα τα πέτυχε στα 8 τελευταία εντός έδρας.

Στα αγωνιστικά νέα, περιορίστηκαν κι άλλο οι αμυντικές επιλογές για τον κόουτς Γουάιλντερ, ο οποίος ετοιμάζει αλλαγή συστήματος σε 4-3-3.

Αμφίβολος ο Μπογκλ (δεξί μπακ) που τραυματίστηκε στο Μπρέντφορντ, αμφίβολος κι ο βασικός Ρόμπινσον (στόπερ) που δεν ταξίδεψε εκεί. Λίγες οι πιθανότητες επιστροφής για Ντέιβις (μέσος), Μπρούστερ (φορ), παραμένουν εκτός εδώ και καιρό οι Μπάλντοκ (δεξί μπακ), Ίγκαν (στόπερ), Μπάσαμ (στόπερ), Λόου (αρ. μπακ), Νόρινγκτον-Ντέιβις (μπακ).

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 12/14 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 9/10 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΜΠΕΡΝΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπράιτον. Ο Μπράουνχιλ (74’) άνοιξε το σκορ για την Μπέρνλι και με αυτογκόλ (79’) του Μούριτς ισοφάρισε η Μπράιτον.

Αναποτελεσματικοί σε ένα ακόμη παιχνίδι του 2024 οι “clarets”, απέτυχαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους σε μία ακόμη περίπτωση, έφτασαν τους 24 χαμένους πόντους από θέση νίκης για να παραμείνουν στο -6 από τις θέσεις παραμονής.

Καλύτερη η ομάδα του Κομπανί στην υποδοχή της Μπράιτον, μπήκε με ένταση, αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι, αλλά ξόδεψε δύο τεράστιες ευκαιρίες, μεταξύ άλλων, στο 1ο ημίχρονο (1.28 xGoals) για να προηγηθεί. Το έκανε τελικά εκμεταλλευόμενη γκάφα των φιλοξενούμενων. Χάρη στη μαχητικότητα του Μπράουνχιλ, που πέρασε από τον πάγκο, αλλά ο κίπερ Μούριτς ανταπέδωσε στις γκάφες. Για κορυφή στα bloopers της σεζόν το λάθος του Κοσοβάρου στο 1-1, αλλά η συνολική του εικόνα ήταν θετική.

Στις 40 τελευταίες ημέρες γνώρισε μόλις μία ήττα (1-4-1), αυτή στο Γκούντισον Παρκ (1-0) πριν δύο εβδομάδες, στο μοναδικό παιχνίδι του ίδιου διαστήματος που δεν σκόραρε.

Με τελικό Κυπέλλου παρομοίασε το παιχνίδι στο Σέφιλντ ο κόουτς Κομπανί, που εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει στον πάγκο. Ζήτησε επιθετική διάθεση κι έλλειψη φόβου από τους παίκτες του.

Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός στόπερ Ο’Σι, αντιθέτως παραμένουν εκτός οι Μπέγερ (στόπερ), Αλ Ντάκιλ (στόπερ), Ράμσεϊ (μέσος), Ρέντμοντ (εξτρέμ), Κολεόσο (εξτρέμ).