*3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

*Στη φάση των «16», την αγωνιστική περίοδο 2020 – 2021, η Ντόρτμουντ κέρδισε με 3-2 στη Σεβίλλη, ενώ στη Γερμανία το παιχνίδι έληξε ισόπαλο (2-2).

*Χωρίς νίκη (0-1-1) στο Τσάμπιονς Λιγκ και από το χειρότερο ξεκίνημα της στη Λα Λίγκα μετά το 2001 προέρχεται η Σεβίλλη. Η Ντόρτμουντ έχει προκριθεί στις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες συμμετοχές της στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

*Η Σεβίλλη έχει τέσσερα Γιουρόπα Λιγκ και δύο Κύπελλα Ουέφα, δεν έχει, όμως, κερδίσει ποτέ το Τσάμπιονς Λιγκ. Σε αντίθεση με τη Ντόρτμουντ, που το κατέκτησε το 1997, επικρατώντας με 3-1 στον τελικό επί της Γιουβέντους.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΣΕΒΙΛΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης για τη Λα Λίγκα. Το 0-1 σημείωσε ο Γιορέντε στο 29ο λεπτό. Το 0-2 έκανε ο Μοράτα στο 57’.

Η απογοητευτική πορεία της Σεβίλλης τη φετινή σεζόν συνεχίστηκε με την ήττα μέσα στο γήπεδό της από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Είχε την κατοχή, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, ενώ δέχτηκε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Μόλις μια νίκη έχει πετύχει στο πρωτάθλημα φέτος και το αρνητικό αποτέλεσμα την οδήγησε στη 17η θέση στην κατάταξη της Λα Λίγκα.

Tο αποψινό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι του Χουλέν Λοπετέγι στον πάγκο της, με το ρεπορτάζ να αναφέρει πως επικρατέστερος αντικαταστάτης του είναι ο Χόρχε Σαμπάολι. Με τον Ισπανό τεχνικό, πάντως, να αποφεύγει στις δηλώσεις του να σχολιάσει την κατάσταση, τονίζοντας τα εξής: «Από σεβασμό, δεν θα πω τη γνώμη μου για το τι γίνεται στην ομάδα τους τελευταίους μήνες».

Όσον αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε τον πρώτο βαθμό φέτος την περασμένη αγωνιστική στη Δανία κόντρα στην Κοπεγχάγη με «λευκή» ισοπαλία πριν τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες. Προβλημάτισε και πάλι στο δημιουργικό κομμάτι καθώς εμφανίστηκε άνευρη. Προηγουμένως, στην πρεμιέρα των ομίλων, έχασε εντός έδρας με το «βαρύ» 0-4 από τη Μάντσεστερ Σίτι, ήταν κάκιστη όπως μαρτυρά και το σκορ και δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τους «Πολίτες». Η πίεση είναι τεράστια πλέον για την ομάδα της Ανδαλουσίας, τα περιθώρια έχουν στενέψει, καθώς βρίσκεται στην τελευταία θέση και πολλά θα κριθούν από τα παιχνίδια με την αποψινή της αντίπαλο.

ΣΕΒΙΛΛΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετράει 4/7 Over 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

*Έχει σκοράρει και στα 4 προηγούμενα ματς με τη Ντόρτμουντ.

*Νίκησε σε μόνο ένα απ’ τα τελευταία 10 ματς σε ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ (1-5-4).

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 με αντίπαλο την Κολωνία για την Μπουντεσλίγκα. Ο Μπραντ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 31′. Το 1-1 ήρθε από τον Κάιντζ στο 53′, ανατροπή υπέρ των φιλοξενούμενων με τον Τίγκες τρία λεπτά αργότερα. Διεύρυνε τη διαφορά ο Λιούμπιτσιτς κάνοντας το 3-1 στο 71′, ο Σμιτς με αυτογκόλ στο 78′ έγραψε το τελικό σκορ.

Απείλησε από την αρχή και μπόρεσε να προηγηθεί η Ντόρτμουντ κόντρα στην Κολωνία το Σάββατο, ήταν σε θέση να βάλει περισσότερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Τελείως διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο, χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να βρεθεί να χάνει, πλήρωσε τα ανασταλτικά της λάθη και δεν κατάφερε ποτέ να βρει αντίδραση.

Στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις τελευταία είχε έξοδο στο Μάντσεστερ αντιμετωπίζοντας τη Σίτι, από την οποία ηττήθηκε με 2-1. Έδωσε μάχη και ήταν αυτή που προηγήθηκε στις αρχές του πρώτου μέρους με τον Μπέλινγχαμ. Ωστόσο, έβγαλε κούραση όσο περνούσε η ώρα από την προσπάθεια, ισοφαρίστηκε στο 80′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο πρώην της Χάλαντ πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς. Στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, πανηγύρισε το εντός έδρας 3-0 επί της Κοπεγχάγης, θα μπορούσε, μάλιστα, να είχε ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ.

«Δεν θα επηρεάσει τη Σεβίλλη η κατάσταση με τον Λοπετέγι» δήλωσε χαρακτηριστικά ο κόουτς Τέρζιτς για την προσεχή αντίπαλο. Καλείται απόψε να διαχειριστεί τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών. Ενώ το μυαλό του είναι και στην αναμέτρηση που ακολουθεί για το πρωτάθλημα το ερχόμενο Σάββατο, καθώς η ομάδα του αντιμετωπίζει την Μπάγερν Μονάχου στο κλασικό ντέρμπι της Μπουντεσλίγκα.