*5η αγωνιστική

Οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία τους.

ΣΕΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Η Σεαρά κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Νοβοριζοντίνο, σκοράροντας με τους Ρεκάλντε (11’), Μπαρτσέλο (58’), Μιούνι (87’), ενώ μετά το 82ο λεπτό έπαιζε και με παίκτη λιγότερο.

Η Σεαρά εξέπληξε αρκετούς, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 0-3 εκτός έδρας την Νοβοριζοντίνο, πετυχαίνοντας έτσι και την πρώτη της φετινή νίκη στο εθνικό πρωτάθλημα, πρώτη γενικώς μετά από εφτά αγώνες!

Κατά τα άλλα έχει τέσσερις ισοπαλίες στις οκτώ τελευταίες αναμετρήσεις της, αναζητώντας πλέον και την πρώτη νίκη στο γήπεδό της στον θεσμό για τον οποίο αγωνίζεται σήμερα!

Εν αντιθέσει με πολύ κόσμο, κάποιοι παίκτες της αναγνωρίζουν πως το σημερινό παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο και θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Σεαρά Στατιστικά

*8/11 G/G εντός έδρας, οκτώ σερί στα πιο πρόσφατα.

*6/11 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΑΜΑΖΟΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αμαζόνας κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Σάντος, με τέρμα του Ένιο στο 19ο λεπτό.

Η Αμαζόνας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο εθνικό πρωτάθλημα και μάλιστα επί του φαβορί της κατηγορίας, του μεγαλύτερου ονόματος της δεύτερης κατηγορίας, της Σάντος (!), με 1-0 εντός έδρας. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Άντιλσον Μπαπτίστα στον πάγκο της.

Αν συνυπολογίσουμε και τα τελευταία παιχνίδια του πολιτειακού της πρωταθλήματος, αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από έξι παιχνίδια στα οποία είχε τέσσερις ήττες, ενώ ήταν και το πρώτο γκολ που σκόραρε μετά από τρεις αγώνες.

Φυσικά μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και τέσσερις αγώνες, με τρεις ήττες.

Πάντως προέκυψε και ένα εξωαγωνιστικό θέμα, αφού απομακρύνθηκε ο διευθυντής της ομάδας, μετά από κάποιες άστοχες δηλώσεις του εναντίον άλλων ομάδων.