14η αγωνιστική

*Over 2.5 τα εννέα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΑΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Καβασάκι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με τη συμπλήρωση μισής ώρας, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 43′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι.

Μακριά από τις επιτυχίες είναι εδώ και έξι παιχνίδια η Σαπόρο. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μιχαΐλο Πέτροβιτς φιλοξενήθηκε από την Καβασάκι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0. Μπορεί να ήταν ανταγωνιστική και να είχε φάσεις, ωστόσο “πλήρωσε” το κακό τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, δεχόμενη και τα τρία τέρματα σε εκείνο το διάστημα, χωρίς να βρει αντίδραση έκτοτε.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το εντός 1-2 από την Τόκιο, οπότε και διατηρείται στην τελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις οκτώ βαθμούς μέχρι τώρα. Εντός έδρας η μοναδική φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα (1-2-4).

Σαπόρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΜΠΙΛΟ ΙΒΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από την Τόσου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με αυτογκόλ του Κανούμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 58ο λεπτό, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 77′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Τζούμπιλο Ιβάτα, μετά και το εκτός 3-2 από την Τόκιο Βέρντι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ακινόμπου Γκιοκούτσι υποδέχθηκε την Τόσου, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-3. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν αρκετά ανοιχτό και με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ωστόσο η ίδια ήταν πολύ άστοχη στην τελική προσπάθεια, για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Παραμένει έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης για την ώρα, με 14 βαθμούς. Επικράτησε δυο φορές στις επτά φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Εξέτισε την τιμωρία του ο Ρικάρντο Γκράτσα.