12η αγωνιστική

*Αήττητη η Σαπόρο στα οκτώ τελευταία εντός της με αντίπαλο την Τόκιο, έχοντας πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΑΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τσερέζο Οσάκα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ασάνο στο 27ο λεπτό, για να δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι στο 71′.

Αήττητη εδώ και πέντε αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Σαπόρο. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μιχαΐλο Πέτροβιτς φιλοξενήθηκε από την Τσερέζο Οσάκα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Καλύτερη σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στα μέσα αυτού. Δεν “καθάρισε” όμως το ματς και μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι.

Τέταρτη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Νιγκάτα (1-1 εντός), Χιροσίμα (3-3 εντός) και Σονάν Μπελμάρε (3-3 εντός), οπότε και με οκτώ βαθμούς παραμένει χαμηλά στην κατάταξη. Επικράτησε μια φορά στα έξι φετινά εντός της (1-2-3).

Σαπόρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΚΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Κιότο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπανγκναγκαντέ (4′) και Ντιέγκο Ολιβέιρα (21′), δεχόμενη τη μείωση στο 79ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Τόκιο, μετά και το εκτός 1-3 κόντρα στη Νιγκάτα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πίτερ Κλαμόφσκι υποδέχθηκε την Κιότο, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Πραγματοποίησε ένα αρκετά δυναμικό ξεκίνημα και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου είχε πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ. Σταδιακά κατέβασε ταχύτητα και έδωσε χώρους στην αντίπαλο, δέχθηκε τη μείωση, ενώ κινδύνευσε και σε μερικές ακόμη περιπτώσεις.

Συνεχίζει έτσι την άνοδο της στην κατάταξη, ούσα για την ώρα στην έκτη θέση με 18 βαθμούς και στο -4 από την πρωτοπόρο Μασίντα Ζέλβια. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από δυο νίκες και ισοπαλίες.