3η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΑΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Τόσου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό, δεχόμενη ακόμη τρία τέρματα στο τελευταίο μισάωρο (πεν. 64′, αυτ. 83′, 90’+5). Έχασε πέναλτι στο 34′ με τον Ασάρο, για να μείνει και με δέκα παίκτες στο 56′, όταν αποβλήθηκε ο Νακαμούρα.

Δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης μετά και τα δυο πρώτα παιχνίδια της η Σαπόρο. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Μιχαΐλο Πέτροβιτς φιλοξενήθηκε από την Τόσου, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-0. Της πήγαν όλα στραβά και αφού βρέθηκε πίσω από νωρίς, λίγο μετά το μισάωρο έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Ασάρο να αστοχεί σε πέναλτι. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έμεινε και με δέκα παίκτες και στην πορεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου.

Παραμένει έτσι στον ένα βαθμό, που απέσπασε στην πρεμιέρα, μετά και το εκτός 0-0 με τη Φουκουόκα. Δεν έχει αναρρώσει από τον τραυματισμό του ο Τομόκι Κόντο και παραμένει εκτός, την ώρα που θα εκτίσει τιμωρία ο Τόγια Νακαμούρα, για την αποβολή του στο τελευταίο.

Σαπόρο Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΥΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τόκιο Βέρντι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 42ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 89′ με το πέναλτι του Σολτς.

Ούτε η Ουράβα όμως έχει πανηγυρίσει ακόμη κάποια νίκη μετά και τις δυο πρώτες στροφές του πρωταθλήματος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο υποδέχθηκε την Τόκιο Βέρντι, με την οποία έμειναν στο 1-1. Βρέθηκε πίσω λίγο πριν το φινάλε ενός κακού ποιοτικά ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως είχε επιθετικό μονόλογο, ισοφαρίζοντας απλά με πέναλτι στο φινάλε.

Πρώτος φετινός βαθμός, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα με 2-0 από τη Χιροσίμα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Γνώριμη η απουσία του εξτρέμ Τομοάκι Οκούμπο.