*Πλέι οφ για το Λιγκ Καπ Ιαπωνίας. Διπλές αναμετρήσεις, οπότε και θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Τογιάμα (09/06). Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες, μετά το 2014.

ΣΑΠΟΡΟ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-3 από την Τόκιο Βέρντι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 10ο λεπτό κα παρότι ισοφάρισε με τον Αράνο στο 20′, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα μέχρι την ανάπαυλα (32′, αυτ. 43′). Μείωσε στο 46′ με τον Κόντο, αλλά στην πορεία δέχθηκε και πάλι δυο τέρματα (59′, 78′), πριν μειώσει ξανά στις καθυστερήσεις με τον Χάρα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα είναι εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Σαπόρο, με μια ισοπαλία και τρεις ήττες, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Μιχαΐλο Πέτροβιτς φιλοξενήθηκε από την Τόκιο Βέρντι, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 5-3, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Τρίτη διαδοχική ήττα για το πρωτάθλημα, γεγονός που την αφήνει στην τελευταία θέση της κατάταξης, με έντεκα βαθμούς, μαζί με την Κιότο. Επικράτησε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (1-2-2). Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ απέκλεισε στα πέναλτι 3-5 τη Ναγκάνο, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Σαπόρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΓΙΑΜΑ (Γ’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Νουμάζου, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 57ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί των πέντε αγώνων που “έτρεχε” η Τογιάμα, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες, σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Μισιχάρου Οταγκίρι φιλοξενήθηκε από τη Νουμάζου, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 1-0, για την τρίτη κατηγορία της Ιαπωνίας.

Βρίσκεται έτσι στην όγδοη θέση της κατάταξης και στο -2 από τα πλέι οφ ανόδου. Πήρε μόλις ένα διπλό στις εννέα φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από τέσσερις ισοπαλίες και ήττες. Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ, έκανε την έκπληξη και απέκλεισε στα πέναλτι 5-4 τη Βίσσελ Κόμπε, μετά και το μεταξύ τους 1-1.