*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

*Από κάθε όμιλο προκρίνεται απευθείας στο Παγκόσμιο Κύπελλο η πρώτη, ενώ οι τέσσερις καλύτερες δεύτερες θα παίξουν play off μεταξύ τους για να βγει μία ομάδα που θα διεκδικήσει ένα ακόμη εισιτήριο απέναντι σε εθνική άλλης ηπείρου.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους.

*Το παιχνίδι διεξάγεται στο Μαρόκο, σε ουδέτερο έδαφος.

Δείτε τα προγνωστικα για παμε στοιχημα την Κυριακή (09/06)

ΣΑΟ ΤΟΜΕ

Προηγούμενο ματς: Το Σάο Τόμε έχασε 3-1 εκτός έδρας από το Μαλάουι με τον Καόνγκα στο έκτο λεπτό να το βάζει πίσω στο σκορ, ενώ ο Ενκόμα στο 14’ έκανε το 2-0 για την αντίπαλο του. Μείωσε προσωρινά με τον Ντένιλσον Σίλβα στο 67ο λεπτό, πριν ο Εμφάσι στο 78’ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Το Σάο Τόμε έχασε με 3-1 εκτός έδρας από το Μαλάουι, γνωρίζοντας την όγδοη ήττα του στους 12 τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Τουλάχιστον επιστρέφει στην έδρα του, στο μικρό νησιωτικό σύμπλεγμα όπου έχει πετύχει την πιο πρόσφατη νίκη του!

Βέβαια ο σημερινός αντίπαλος είναι πιο δύσκολος από τον Μαυρίκιο τον οποίο κέρδισε τελευταία φορά εντός έδρας.

Αυτή τη στιγμή αποδεικνύεται η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, αφού έχει 3/3 ήττες ως τώρα, με το γκολ που σκόραρε στο προηγούμενο παιχνίδι να είναι το πρώτο, ενώ έχει δεχθεί εννιά, έχοντας ταυτόχρονα χειρότερη επίθεση και άμυνα απ’ όλες τις ομάδες!

Σάο Τόμε Στατιστικά

*6/8 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*3/4 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΛΙΒΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Η Λιβερία έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ναμίμπια, ισοφαρίζοντας με τον Σακόρ στο 65’ το τέρμα που δέχθηκε από την Καρουόμπε στο όγδοο λεπτό.

Η Λιβερία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Ναμίμπια, δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία, τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα. Βέβαια έχει χάσει μία φορά ήδη στον όμιλο, γι’ αυτό και βρίσκεται στην τέταρτη θέση του, στο -3 από την δεύτερη θέση και στο -5 από την κορυφή.

Πάντως μακριά από την έδρα του δεν χάνει εδώ και δύο παιχνίδια, αλλά η μία νίκη που έχει πετύχει επί του Τζιμπουτί, είναι η μοναδική στα εφτά τελευταία παιχνίδια της, στα οποία έχει και τρεις ήττες.