* Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Κοριτίμπα-Σάο Πάουλο 1-1

*Εφτά σερί G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Σάο Πάουλο έφερε 1-1 εντός έδρας με την Φλαμένγκο, ισοφαρίζοντας με τον Ροντρίγκο Νέστορ στο 45’ το τέρμα που δέχθηκε από τον Μπρούνο Ενρίκε μόλις ένα λεπτό νωρίτερα. Και άντεξε στην πίεση που δέχτηκε ως το τέλος.

Η Σάο Πάουλο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Φλαμένγκο, κατακτώντας το κύπελλο Βραζιλίας και ταυτόχρονα μία θέση στους ομίλους του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες.

Η νίκη της με 0-1 στον πρώτο τελικό της έδωσε ουσιαστικά τον τίτλο, καθώς αγωνίστηκε ξεκάθαρα με πρωταρχικό στόχο να μην χάσει. Στο εθνικό πρωτάθλημα έχει μείνει αρκετά πίσω, χωρίς νίκη εδώ και οκτώ αγώνες, με πέντε ήττες σε αυτό το διάστημα. Η τελευταία νίκη ήταν στο γήπεδό της, ενώ πλέον αυτό που την ενδιαφέρει είναι απλά να μην υποβιβαστεί, ούσα στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Παρόλα αυτά, με το ντέρμπι με την Κορίνθιανς να ακολουθεί το Σάββατο και με τους παίκτες να κάνουν μία ελαφριά προπόνηση μόνο χθες, μετά την κατάκτηση του κυπέλλου, απόψε αναμένεται να παραταχθεί με εναλλακτική ενδεκάδα.

Σάο Πάουλο Στατιστικά

*9/12 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*3/4 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Προηγούμενο ματς:Η Κοριτίμπα έχασε 5-1 εκτός έδρας από την Βάσκο Ντα Γκάμα. Δέχθηκε δύο γκολ στο ημίχρονο από τους Ζε Γκάμπριελ (8’), Ρόσι (34’), όλα τελείωσαν με άλλα δύο τέρματα από τον Βεγκέτι στο δεύτερο ημίχρονο (50’, 63’) και παρόλο που μείωσε ο Γκόμες στο 80’, “έφαγε” άμεσα και πέμπτο τέρμα με τον Γκάμπριελ Πεκ στο 81’.

Η Κοριτίμπα ηττήθηκε με το “βαρύ” 5-1 εκτός έδρας από την Βάσκο Ντα Γκάμα, γνωρίζοντας έβδομη συνεχόμενη ήττα, έχοντας δεχτεί 23 γκολ στο συγκεκριμένο διάστημα! Αυτό είναι το χειρότερο σερί της από το 2005!

Ειδικά μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις σερί ήττες, ενώ γενικά στο εθνικό πρωτάθλημα έχει κερδίσει εκτός μόνο την Γκοϊάς.

Με όλα αυτά τα αρνητικά αποτελέσματα, έχει βρεθεί ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, με τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, στο -11 από μία θέση παραμονής.

Το περίεργο είναι πώς παραμένει στον πάγκο της, έστω και ως υπηρεσιακός, ο Τιάγκο Κοσλόσκι!