*3η αγωνιστική

*8/9 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, έξι σερί στα πιο πρόσφατα.

ΣΑΝΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σάντος κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Αβαϊ, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Σερμόντ (58’), Φούρτς (79’).

Η Σάντος δείχνει αποφασισμένη να επιβάλλει από νωρίς στο εθνικό πρωτάθλημα τον “νόμο” της, αποδεικνύοντας πώς δικαίως θεωρείται το μεγάλο φαβορί για να κερδίσει την άνοδο, ίσως και τον τίτλο της δεύτερης εθνικής κατηγορίας.

Μετά τη νίκη της πρεμιέρας, κέρδισε και δεύτερο σερί παιχνίδι με ίδιο σκορ στο εθνικό πρωτάθλημα, αλλά αυτή τη φορά στη δύσκολη έδρα της Αβαϊ, με 0-2!

Αυτή ήταν η 12η νίκη της σε 18 αγώνες το 2024, όπου σίγουρα δεν παρουσιάζεται ως ανίκητη, καθώς έχει ήδη τέσσερις ήττες, οι τρεις μακριά από την έδρα της, αλλά οι δύο εξ αυτών στο γήπεδο της πρωταθλήτριας της χώρας, Παλμέιρας.

Στο γήπεδό της έχασε μόνο από την Νοβοριζοντίνο σε 10 αγώνες εκεί, έχοντας οκτώ νίκες στο ίδιο διάστημα.

Σάντος Στατιστικά

*5/9 N/G και under 2,5 εκτός έδρας

*5/7 N/G & under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ

Προηγούμενο ματς: Η Γκουαρανί έχασε 0-1 εντός έδρας από την Σαπεκοένσε, με γκολ που δέχθηκε από τον Μπρούνο Λεονάρντο στο 30’, αν και έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το έβδομο λεπτό και έπειτα!

Η Γκουαρανί έχασε και από την Σαπεκοένσε με 0-1, με αποτέλεσμα να έχει αρχίσει το εθνικό πρωτάθλημα, με 2/2 ήττες. Αλλά το χειρότερο στο τελευταίο παιχνίδι δεν ήταν η ήττα, όσο ο τρόπος που ήρθε, αφού έπαιζε με παίκτη παραπάνω για 83 (!) λεπτά, συν τις καθυστερήσεις, και έτσι δέχθηκε γκολ και δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Άλλωστε σε 14 αγώνες μέσα στο 2024, κέρδισε μόνο την τραγική Ιτουάνο εκτός και την Μπραγκαντίνο εντός, με οκτώ ήττες στα εναπομείναντα παιχνίδια.

Το πόσο “άρρωστη” είναι η ομάδα, φαίνεται από την απόφαση της διοίκησης να διώξει τον Κλαουντινέι Ολιβέιρα από τον πάγκο της, με μόλις δύο παιχνίδια σε αυτόν!

Αντικαταστάτης του ένας νεαρός και ελπιδοφόρος τεχνικός, με καλή παρουσία σε ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, ο Τζούνιορ Ρότσα, που θα κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της απόψε.

Σε πρώτη φάση, ο νέος προπονητής δείχνει ήδη μία νέα τάση, αλλάζοντας το τακτικό σχήμα της ομάδας, παίζοντας με τρεις κεντρικούς αμυντικούς.