* O 1ος κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στους “16” της διοργάνωσης και ο 2ος συμμετέχει σε ενδιάμεση φάση playoffs.

* Νο Goal & Under 2.5 τα τρία μεταξύ τους στο θεσμό.

* Στον πρώτο γύρο (04/05): Παλεστίνο – Σαν Λορέντσο 0-0

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κολόν Σάντα Φε.

Κουρασμένη φάνηκε στα δύο τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος η “σικλόν”, απέτυχε να σκοράρει σε αμφότερα και τα πρωταθληματικά όνειρα “θόλωσαν”. Την Κυριακή κράτησε για ακόμη μία φορά (13η διαδοχική) “καθαρή” εστία εντός έδρας για την LPF, αλλά δημιουργικά δεν είχε λύσεις απέναντι σε μία μέτρια Κολόν.

Στο Sudamericana προέρχεται από την δραματική ήττα στη Φορταλέζα (3-2), όπου ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική, ισοφάρισε δις με το Μαρόνι, αλλά πληγώθηκε με πέναλτι στο 90+7’. Μονόδρομος η νίκη απόψε για να πιάσει στη 2η θέση την Παλεστίνο, έχοντας πιο βατό παιχνίδι στην αυλαία του ομίλου, ενδεχομένως να παίξει ρόλο και η διαφορά τερμάτων σε δύο εβδομάδες.

“Θα κάνουμε ένα επιθετικό παιχνίδι, θέλουμε να πιέσουμε ψηλά και ο στόχος είναι να είμαστε ακριβείς μέσα στην αντίπαλη περιοχή.” δήλωσε ο κόουτς Ινσούα, ανακοινώνοντας και την 11αδα με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με την κυριακάτικη.

Επέστρεψε στην αποστολή και ξεκινάει ο Ελίας (μέσος), ουσιαστικά αδειάζοντας το απουσιολόγιο.

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 10/12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 16 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της!

ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-5) επί της Εστουδιάντες Μέριδα. Ο Καράσκο (24’) με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Παλεστίνο, ο Μπαρτιτσιότο (26’) έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Αρένας στο 33’, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έμειναν με 10 παίκτες. Με Καράσκο (69’), Φαρίας (73’) και αυτογκόλ (82’) διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Δίχως πρωταθληματικές υποχρεώσεις εδώ και 20 μέρες οι “άραβες”, είχαν τον χρόνο να προετοιμαστούν κατάλληλα για τον “τελικό” της 2ης θέσης. Με πλεονέκτημα τριών βαθμών ταξίδεψαν στο Μπουένος Άιρες μετά το εντυπωσιακό πέρασμα από τη Μέριδα πριν δύο εβδομάδες, απέναντι στον αδύναμο κρίκο του ομίλου. Δυνατό το ξεκίνημά τους στο ματς, έγινε πιο εύκολη η αποστολή όταν απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα για το δεύτερο ημίχρονο.

Ιδιαιτέρως ανταγωνιστική η εικόνα τους αρχές Μάη στο πρώτο ματς με την Σαν Λορέντσο (0-0), κράτησαν την ισορροπία τους, δεν ρίσκαραν και δεν εκτέθηκαν.

Την καλή ψυχολογία της ομάδας του εξέφρασε ο κόουτς Σάντσες, δηλώνοντας ότι θέλει την πρόκριση στα νοκ άουτ από απόψε.