* 25η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (23/09): Αντάλιασπορ – Σαμσουνσπόρ 2-0

ΣΑΜΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Καραγκιουμρούκ. Ο Μουαντιλματζί (68’) άνοιξε το σκορ για την Σαμσουνσπόρ, αλλά οι Μπιράκικ (72’) και Παολέτι (89’) γύρισαν το ματς για την Καραγκιουμρούκ.

Την Τρίτη έδειξε ξανά ότι δεν έχει προτεραιότητα το θεσμό του Κυπέλλου η ομάδα της Σαμσούντας. Όπως και στον προηγούμενο γύρο, ο κόουτς Γκίσντολ δεν πήρε μαζί του στην αποστολή τους 10/11 που ξεκίνησαν στο τελευταίο του πρωταθλήματος και αυτή τη φορά το πλήρωσε.

Ήταν και πάλι εξόχως ανταγωνιστική η εναλλακτική 11αδα, αλλά στο φινάλε η Καραγκιουμρούκ έδειξε ότι το θέλει περισσότερο κι ανέτρεψε την κατάσταση.

Τελευταίο της πρωταθληματικό δείγμα η εύκολη ήττα (0-2) από τη Γαλατασαράι, η οποία διαμορφώθηκε από το 11ο λεπτο και θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Διεκόπη έτσι το εντός έδρας αήττητο σερί (4-1-0) για την Super Lig, αλλά υπάρχει αισιοδοξία στον οργανισμό, αφού έχουν γίνει σημαντικά βήματα βελτίωσης με τον Γερμανό τεχνικό.

Άρθηκε η μεταγραφική απαγόρευση στον σύλλογο και την τελευταία εβδομάδα προστέθηκαν τρεις παίκτες στο ρόστερ. Ο Μούγια (φορ) από την Αντβέρπ, ο Ραμάν (φορ) από την Άντερλεχτ κι ο Γιλντιρίμ (κίπερ) από την Σίβασπορ.

Στα αγωνιστικά νέα, θα απουσιάσει εκ νέου ο τραυματίας Φοφανά (εξτρέμ), δύσκολα θα προλάβει ο Καρά (φορ). Επιστρέφουν όλοι όσοι ξεκουράστηκαν την Τρίτη.

ΣΑΜΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μπεσίκτας. Ο Μπουτίκι (30’) άνοιξε το σκορ για την Αντάλιασπορ, αλλά ο Μουλέκα (72’ & 89’) γύρισε το ματς για την Μπεσίκτας.

Απέτυχε η ομάδα της Αττάλειας σε δύο κολλητά υψηλής δυσκολίας εντός έδρας τεστ με τους “μεγάλους” της Κωνσταντινούπολης, την Πέμπτη πόνεσε με τον τρόπο που χάθηκε ο στόχος του Κυπέλλου.

Ξεκίνησε με 8/11 ίδιους, σε σχέση με την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε (0-2) και είχε καλή κυκλοφορία, έφτανε συχνά έξω από την αντίπαλη περιοχή. Εκμεταλλεύτηκε λάθος απομάκρυνση αμυνόμενου σε σέντρα για το προβάδισμα, αλλά νωρίτερα η Μπεσίκτας ξόδεψε δύο καλές στιγμές. Δεν κλείστηκε η ομάδα του Γιαλτσίν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά απειλήθηκε ξανά πριν δεχθεί την ισοφάριση σε δεύτερο χρόνο από στατικό. Πίεσε τα αντίπαλα καρέ μετά το 1-1 η Αντάλιασπορ, αλλά δεν αξιοποίησε τις αρκετές στημένες φάσεις για να πληγωθεί κάθετα η σεταρισμένη άμυνά της για την ανατροπή.

“Δεν έχουμε ομάδα που μπορεί να ανταπεξέλθει σε δύο διοργανώσεις. Το αποτέλεσμα της κόπωσης από τον προηγούμενο αγώνα ήταν εμφανές στο δεύτερο ημίχρονο.” δήλωσε ο κόουτς Γιαλτσίν.

Σιγή ιχθύος στα μεταγραφικά, δεν έχει καταφέρει ούτε να παραχωρήσει τον Γεχεζκέλ (εξτρέμ) που είναι ξένο σώμα για πάνω από ένα μήνα.